Duże obiekty budowlane, w skład których wchodzą np. hale magazynowe czy centra handlowe, muszą być wyposażone w odpowiednie systemy wentylacyjne. Ich zadaniem jest zadbanie o właściwą wymianę powietrza – odbywa się to za pomocą kanałów, ale też prawidłowo dobranych wentylatorów. W sytuacji, gdy rozwiązanie nie spełnia właściwie funkcji, warto rozważyć instalację świetlików przewietrzających, które są skutecznym elementem wentylacji.

Świetliki – czym są?

Świetliki to przeszklone konstrukcje dachu, które odpowiadają głównie za prawidłowe doświetlenie pomieszczeń. Najczęściej montuje się je na dachach dużych obiektów, takich jak hale magazynowe czy produkcyjne. W zależności od wybranego modelu świetliki dachowe mogą być montowane bezpośrednio w połaci dachowej bądź w dodatkowej konstrukcji dachu. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów – różniących się zarówno pod względem wielkości kopułki, jak i materiału wykorzystanego do produkcji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, wielu producentów świetlików postanowiło je ulepszyć. Po wbudowaniu do ich konstrukcji siłownika, mogą pełnić również funkcję przewietrzania pomieszczeń, czyli wentylacyjną. Stąd też są zwane świetlikami przewietrzającymi. Warto dodać, że mogą być też stosowane jako element systemu oddymiania.

Jak działają świetliki przewietrzające?

Jak już wspomniano, głównym zadaniem świetlików dachowych jest doświetlenie dużych obiektów, które z uwagi na niewielki dopływ światła są niewłaściwie oświetlone. Funkcja ta w głównej mierze pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a w konsekwencji poprawić warunki pracy.

Ekspert z firmy Lumiterm wyjaśnia, że z powodzeniem mogą być one również stosowane jako element ułatwiający przewietrzanie pomieszczeń. Wówczas tradycyjne modele są wyposażane w odpowiednie napędy, które pozwalają dowolnie sterować poziomem uchylenia. Jest to istotne, gdyż pozwala dopasować temperaturę i poprawiać przepływ powietrza do indywidualnych sytuacji, ale też w dowolnym momencie zmieniać ustawienia. Warto dodać, że rozwiązanie to może być stosowane zarówno w pojedynczym świetliku, jak i w całym paśmie. Nowoczesne modele zakładają również możliwość podnoszenia większych powierzchni świetlików. W takim przypadku stosuje się podnośniki nożycowe – konstrukcja jest otwierana do góry bezpośrednio nad otworem. Pozwala nie tylko zapewnić odpowiednią wentylację, ale też chroni przed opadami atmosferycznymi.

Jak już wspomniano, świetliki mogą  również być wykorzystywane w procesie oddymiania – wówczas system oddymiający automatycznie je unosi, co znacznie ułatwia sprawną ewakuację i akcję gaśniczą.

Rate this post