Postarzanie, decoupage, malowanie wzorów i ombre to najpopularniejsze techniki stylizacji mebli, które z powodzeniem można wykorzystać we własnym wnętrzu. Nadawanie meblom drugiego życia jest jednak procesem wymagającym nie tylko przemyślanych decyzji, ale także cierpliwości i dokładności. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy stylizowaniu mebli każdą z wymienionych metod.

Postarzanie mebli

Efekt postarzonego mebla jest możliwy do osiągnięcia, m.in. poprzez przecieranie powierzchni papierem ściernym, skrobanie farby, szczotkowanie drewna, czy pocieranie go wełną stalową nasączoną octem. Ostatnia z zaprezentowanych technik jest jednocześnie najprostsza i najmniej kosztowna. Aby z niej skorzystać, należy przygotować w słoiku miksturę z octu jabłkowego i zamoczyć w niej wełnę stalową. Całość odstawić na około 24 godziny, a następnie wetrzeć w drewno. Z kolei jedną z najbardziej efektownych metod, jest przecieranie powierzchni papierem ściernym. Należy wtedy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu mebla, zmatowieniu go papierem ściernym, pomalowaniu rozwodnioną farbą i pokryciu woskiem. Dopiero wtedy można przystąpić do najbardziej pracochłonnego etapu, czyli bielenia mebla, a po wyschnięciu farby wykonać przecierki nadające końcowy efekt.

Malowanie wzorów i ombre

Meble można odświeżyć także za pomocą wzoru. W tym celu należy zaopatrzyć się w taśmę malarską, szablony i przybory do malowania. Użycie cienkich folii z wyciętymi wzorami umożliwia ozdobienie mebla w szybki i ciekawy sposób. Aby farba nie spływała pod szablonem, należy zdecydować się na tę o gęstej konsystencji. Do stylizacji mebli za pomocą metody cieniowania należy natomiast dobrać farby o odcieniach różniących się o maksymalnie 2 tony. W ten sposób osiągniemy płynne przejście jednego koloru w drugi. Jeśli jednak lubimy łączyć ze sobą różne kolory, do wykonania ombre możemy użyć także farb o różnych barwach. Należy jednak wtedy zwrócić szczególną uwagę na dokładne zatarcie granic między kolorami.

Decoupage

Do stylizacji mebli metodą decoupage bardzo chętnie używane są tapety, serwetki, papiery ozdobne, różnorodne wydruki, a nawet folie aluminiowe. Jak twierdzi ekspertka reprezentująca firmę eMStyle:

Decoupage to niezwykle czasochłonny proces odświeżenia wyglądu mebla. Polega on na przyklejaniu wybranych materiałów na odpowiednio przygotowaną wcześniej powierzchnię, co wymaga szczególnej precyzji i cierpliwości.

Aby wybrany materiał przyczepił się do mebla, należy zabezpieczyć go wieloma warstwami lakieru, co sprawi, że wtopi się on w jego powierzchnię i przestanie być wyczuwalny.