Czasy, kiedy obsługa kotła CO była skomplikowana i wymagała wiele czasu, powoli odchodzą w zapomnienie. Wszystko za sprawą nowoczesnych urządzeń grzewczych wyposażonych w sterowniki, które pozwalają na automatyzację i dostosowanie procesu ogrzewania do indywidualnych potrzeb. Przykładem takich innowacyjnych technologii są najnowsze kotły na pellet 5. klasy. Jaką rolę odgrywają instalowane w nich sterowniki?

Do czego służą sterowniki w kotłach na pellet?

Do zalet nowoczesnych kotłów na pellet, oprócz faktu, że wykorzystują one ekologiczne paliwo i zapewniają wysoką wydajność ogrzewania, należy przede wszystkim automatyka. Sercem tego systemu jest sterownik, który mówiąc najogólniej, odpowiada za zarządzanie pracą kotła. Na podstawie danych przekazywanych z aparatury pomiarowej kontroluje on poszczególne parametry, np. temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, a następnie dostosowuje je do zaprogramowanych przez użytkownika preferencji, regulując przebieg procesu spalania i działanie innych urządzeń. W tym celu sterownik zarządza pracą poszczególnych elementów kotła, takich jak palnik, podajnik, zapalarka oraz wentylatory, a także współpracuje z pompą nie tylko centralnego ogrzewania, ale też ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu proces spalania przebiega automatycznie – to sterownik decyduje bowiem o podaniu paliwa czy uruchomieniu nadmuchu, a po osiągnięciu wskazanej temperatury kieruje pracą kotła tak, by utrzymać ją na stałym, pożądanym poziomie. Automatycznie następuje również wygaszenie urządzenia, a w niektórych kotłach, czego przykładem są np. modele z serii Forest marki Budmet Nocoń, dostępna jest opcja automatycznego czyszczenia wymiennika. Dodatkowo sterownik może być wyposażony w sterowanie pogodowe i pokojowe, a także w moduły GSM oraz internetowe, dzięki czemu można zdalnie zarządzać pracą kotła. Mimo tak licznych funkcjonalności i złożonego działania sterownika, jego obsługa nie nastręcza większych problemów, a to za sprawą czytelnego wyświetlacza dostarczającego niezbędnych informacji na temat pracy kotła oraz umożliwiającego wprowadzanie własnych ustawień.

Dlaczego wybierać nowoczesne kotły ze sterownikiem?

Wyposażenie kotła w sterownik przynosi wiele korzyści. Do zalet takiego rozwiązania należy:

  • Komfort użytkowania – dzięki pracy sterownika proces spalania jest w pełni zautomatyzowany, użytkownik musi jedynie wprowadzić pożądane parametry do systemu i kontrolować poziom pelletu w podajniku. Ogromnym udogodnieniem jest możliwość programowania tygodniowego.
  • Oszczędności – automatyczne dostosowywanie parametrów kotła za pośrednictwem sterownika do indywidualnych ustawień pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.
  • Bezpieczeństwo – sterownik na bieżąco kontroluje parametry pracy kotła, zapewniając np. jego dokładne wygaszenie. Dodatkowo nad bezpieczeństwem procesu spalania czuwa również zabezpieczenie STB kontrolujące temperaturę.

Podsumowując, nowoczesne kotły na pellet ze sterownikami są ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem w zakresie instalacji CO.

Rate this post