Rynek nieruchomości to jeden z najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie sektorów gospodarki. W związku z obserwowaną od lat tendencją do bogacenia się społeczeństwa, a co za tym idzie, wzmożoną sprzedażą, sektor nowych mieszkań przeżywa prawdziwe oblężenie, a lokale w nowych inwestycjach wyprzedawane są na pniu. Polacy najchętniej kupują mieszkania w „stanie deweloperskim”. Co on dokładnie oznacza?

W polskich warunkach, trudno o jednoznaczną definicję „stanu deweloperskiego”, wszystko bowiem zależy od umowy, jaką zawrzemy z deweloperem. Do wyboru takiej oferty najczęściej skłania nas cena, bowiem mieszkanie wykończone pod klucz jest dużo droższe. W „stanie deweloperskim” natomiast otrzymujemy mieszkanie lub dom w stanie surowym, który jednak umożliwia natychmiastowe przystąpienie do prac wykończeniowych. Budynek będzie zatem ocieplony, odpowiednie przyłącza zostaną zawczasu doprowadzone, a ściany oraz podłogi przygotowane pod dalsze prace. W przypadku domu, dodatkowo w skład wejdzie przygotowana elewacja oraz zagospodarowanie terenu wokół domu. Co dokładnie otrzymamy, decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim?

Standardy

Standardowo, w zakres stanu deweloperskiego, wchodzą drzwi wejściowe, otynkowane ściany w środku i na zewnątrz, betonowa wylewka na podłodze, rozprowadzona instalacja elektryczna oraz przyłącza instalacji wodno kanalizacyjnej, parapety wewnętrzne oraz zewnętrzne i instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami.

Jeśli mieszkanie lub dom posiada balkon albo taras, warto zwrócić uwagę, czy położone są na nim płytki i czy balustrady są prawidłowo wykończone. Sprawdzając instalacje, upewnijmy się, czy są gniazdka oraz łączniki, a także gniazdo na telewizję.  – doradza specjalista z firmy SuperHouse, zajmującej się projektowaniem i sprzedażą domów.

Warto zdać sobie sprawę, że wybierając taki wariant, nie na wszystko mamy wpływ. Klasa drzwi wejściowych będzie wskazana w umowie, a ich kolor będzie dobrany do koloru korytarzy. Podobnie będzie z kolorem parapetów oraz materiałami, z jakich zostały wykonane.

Podwyższony „stan deweloperski”

W branży budowlanej istnieje także pojęcie podwyższonego standardu „stanu deweloperskiego”. Oznacza on wykorzystanie lepszej jakości materiałów. I tak w przypadku drzwi, będzie on oznaczał wyposażenie lokalu w wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe. Zamiast okien PCV otrzymamy drewnianą stolarkę okienną, a zamiast parapetów z konglomeratu, parapety marmurowe.

Kupno mieszkania lub domu w „stanie deweloperskim” ma swoje plusy oraz minusy. Z jednej strony, cena takiego lokalu jest dużo niższa, z drugiej, wymaga on nakładów czasu, pracy oraz środków pieniężnych. Plusem jest dowolność jego wykończenia. W przypadku domu, ze względu na duże koszta, które ponosimy, warto negocjować z deweloperem zawarcie w „stanie deweloperskim” również podbitki dachowej i ocieplenia dachu, elewacji oraz poddasza, ogrodzenia, schodów, a nawet drogi dojazdowej.