Jeżeli przebywając w domu zmagasz się z zatkanym nosem, masz skłonność do kataru przez cały rok, często szczypią i swędzą cię oczy, a nawet boli głowa, może to być objaw alergii na roztocza. Uczulenie na znajdujące się w powietrzu, na dywanach i w materacach roztocza może też objawiać się trudnościami z oddychaniem, a nawet zmianami skórnymi. Jak walczyć z tym problemem?

Uczulenie na kurz, a tak naprawdę na znajdujące się w nim roztocza, dotyka coraz większej grupy osób. Nauka wciąż nie odnalazła odpowiedzi na pytanie, z czego wynika wzmożona skłonność do alergii w populacji ludzkiej, jednak narastający problem jest faktem. Ciągłe przyjmowanie leków przeciw alergii nie jest zdrowym rozwiązaniem, dlatego warto szukać sposobów na skuteczne pozbycie się alergenów z otoczenia.

Czym są roztocza?

Roztocza to maleńkie pajęczaki, których nie sposób zobaczyć gołym okiem, za to wielu ludzi bardzo mocno odczuwa ich obecność. Osiągające wielkość zaledwie 0,4mm pasożyty znajdują się w domowym kurzu, a żywią się fragmentami naskórka, włosów i paznokci. Roztocza doskonale czują się w cieple, ich rozwojowi sprzyjają wilgoć i kurz.

Niestety, również ludzie preferują ciepło, a od kurzu bardzo trudno całkowicie się uwolnić. Podobnie jest z roztoczami – ich całkowita eliminacja nie jest możliwa. Za to warto starać się ograniczać ich populację w naszych domach, co można osiągnąć przede wszystkim przez dokładne i regularne sprzątanie.

Jak skutecznie walczyć z roztoczami?

Podstawowym sposobem usuwania roztoczy z wnętrz jest częste sprzątanie. Im mniej kurzu w pomieszczeniu, tym mniejsze możliwości rozmnażania i rozwoju pasożytów.

Walka z roztoczami jest o tyle trudna, że najchętniej lęgną się one w trudnodostępnych miejscach, takich jak dywany, materace i rozmaite tekstylia, których, w przeciwieństwie do gładkich powierzchni, nie możemy po prostu przetrzeć wilgotną szmatką. Dlatego, jeśli borykasz się z uczuleniem na kurz (a tak naprawdę na roztocza), warto ograniczyć ilość tekstylnych ozdób  w mieszkaniu.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, konieczne jest także utrzymywanie domu w czystości. Oprócz usuwania kurzu z mebli, trzeba też wietrzyć wnętrza i odkurzać. Co ciekawe, zwykłe odkurzacze wcale nie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z roztoczami. Te maleńkie żyjątka nie zatrzymują się na filtrach tradycyjnych odkurzaczy, toteż używając takich urządzeń, jedynie wprawiamy pasożyty w ruch, co może zaostrzyć objawy alergii.

Skutecznym sposobem na usunięcie roztoczy jest użycie odkurzacza, w którym w roli filtra występuje woda. Świetnym przykładem takiego urządzenia są odkurzacze wodne VIVENSO, których jedynym dystrybutorem w Polsce  jest firma Ampuro. Ponieważ takie urządzenie zasysa kurz do zbiornika wypełnionego wodą, gdzie zostaje on uwieziony na dobre, z powodzeniem można nazwać je również odświeżaczem powietrza.

Jak działa odkurzacz na roztocza?

Odkurzacz wodny dla alergików nie posiada żadnych wymiennych worków. Zasysane powietrze trafia do separatorów wodnych, gdzie zatrzymują się wszystkie zanieczyszczenia, a na zewnątrz wydostaje się wyłącznie powietrze „wypłukane”. Zatem każdorazowe sprzątanie oznacza automatyczne oczyszczanie powietrza we wnętrzu, co skutkuje poprawą atmosfery w pomieszczeniach. Efekt ten możemy dodatkowo wzmocnić, przez dodanie do zbiornika olejków eterycznych.

Kolejną ważną funkcją odkurzacza wodnego VIVENSO jest pranie materacy i tapicerek. Ponieważ właśnie w nich znajduje się najwięcej roztoczy, warto od czasu do czasu gruntownie, ale szybko i łatwo uprać je, co umożliwia właśnie odkurzacz piorący.