Jedną z najbardziej sprawdzonych metod wieszania obrazów jest ich zawieszanie na gwoździach i kołkach. Jest to rozwiązanie bezpieczne i solidne, jednak niepozbawione wad. Wbijając gwoździe, niszczymy wykończone już ściany lub starannie ułożoną glazurę. Z pomocą przychodzą sprawdzone metody wieszania obrazów bez użycia gwoździ. Sprawdź, jakie?

Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych, a zarazem najbardziej sprawdzonych metod wieszania obrazów bez użycia gwoździ, warto przypomnieć, że w takim przypadku każdorazowo kluczowym będzie odpowiednie przygotowanie podłoża.

Przede wszystkim musi być ono na tyle mocne, by utrzymać obraz. Ponadto, przed przystąpieniem do wieszania, należy podłoże odpowiednio oczyścić z brudu, kurzu oraz tłuszczu, za pomocą ściereczki zwilżonej benzyną ekstrakcyjną albo bezsilikonowym płynem do czyszczenia szyb. Więcej elementów mocujących zastosujmy u góry obrazu, gdzie działają największe siły.

Przyjrzyjmy się teraz metodom wieszania obrazów.

Dwustronne taśmy samoprzylepne

Jeśli nie chcemy dziurawić naszej świeżo wykończonej ściany, zastanówmy się nad zastosowaniem dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Pojedyncze paski takiej taśmy utrzymują ciężar od 0,75 do 2kg lub 6 kg. Jeśli obraz jest cięższy, należ zastosować większą ilość pasków lub taśmy super mocne. Wówczas taśma z jednej rolki utrzyma do 120kg.

Użytkownicy dwustronnych taśm samoprzylepnych chwalą sobie te metodę wieszania obrazów zwłaszcza na skosach, gdzie tradycyjna metoda wieszania na gwoździu zawodzi. Warto także wspomnieć, iż taśmy te przeznaczone są do wielokrotnego użytku; paski można łączyć i rozłączać do 5 000 razy, dzięki czemu możemy wielokrotnie zdejmować i wieszać przedmioty.

Aluminiowe profile

Kolejną sprawdzoną metodą wieszania obrazów jest zainstalowanie specjalnych, aluminiowych szyn, czyli systemów Newly, oferowanych przez firmę Sayart . Metoda ta również pozwala na uniknięcie dziurawienia ścian; profile montuje się bowiem ściśle przy suficie za pomocą klipsów. Na całej ich długości możemy mocować linki, a maksymalne obciążenie szyny wynosi 20kg na metr. Nowoczesne i solidne, umożliwiają wielokrotną zmianę ekspozycji. Co więcej nie potrzebna jest do tego pomoc fachowca ani użycie specjalnych narzędzi. Profil możemy pomalować na dowolny kolor, bez konieczności wcześniejszego przygotowania powierzchni.

Kleje montażowe

Zastosowanie klejów montażowych to najbardziej uniwersalna z metod wieszania obrazów. Nadają się na każdą powierzchnię; cegłę, drewno, tworzywa sztuczne, metal czy ceramikę. Są doskonałe do wieszania zarówno bardzo lekkich, jak i ciężkich obrazów.

Aby wieszanie tą metodą było efektywne, za każdym razem uważnie czytajmy instrukcję obsługi. W niektórych bowiem przypadkach, mocowany element z nałożonym klejem od razu przykłada się w wyznaczone miejsce, odłącza, pozostawia na 15 minut, a następnie ponownie przyciska do podłoża.

[avg] ([per]) [total] vote[s]