Twarda woda to poważny, choć nie zawsze uświadomiony problem w domu. Konsekwencje wykorzystywania twardej wody do przygotowywania posiłków czy prania dotyczą zarówno estetyki oraz higieny, jak i trwałości sprzętów AGD. Na szczęście każdy możne cieszyć się wszystkimi zaletami miękkiej wody. Jak to zrobić? Poznaj sposoby na zmiękczenie wody w domu oraz korzyści płynące z takiego rozwiązania!

Dlaczego nie warto korzystać z twardej wody?

Tzw. twarda woda charakteryzuje się wysokim poziomem węglanu wapnia, który tworzy kamień. Osadza się on we wnętrzach rur i kaloryferów, w czajnikach, w bębnie pralki, elementach armatury kuchennej i łazienkowej, na naczyniach, z których jemy… Jakie niesie konsekwencje?

W przypadku sprzętów domowych osadzający się kamień pogarsza ich funkcjonalność. Grzałka czajnika gorzej przekazuje ciepło wodzie, podobnie jak kaloryfery. W zakamienionej wodzie pranie jest mniej efektywne. Urządzenia domowe niszczą się szybciej. To wszystko powoduje straty zarówno z powodu wzmożonej eksploatacji (wyższe koszty zużycia energii oraz detergentów), jak i z uwagi na to, że sprzęty i instalacje uszkadzane przez kamień trzeba częściej wymieniać lub konserwować. Zmiękczanie wody może więc nieść wiele korzyści, o czym powiemy dalej.

Kamień osadzający się na naczyniach, wannach, parawanach łazienkowych i sedesach obniża nie tylko estetykę, ale też higienę. Na chropowatej powierzchni osadu łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, które stają się siedliskiem bakterii. Ponadto twarda woda psuje smak napojów i potraw.

Sposoby na zmiękczanie wody w domu

Jeżeli woda w twoim domu jest twarda, a usuwanie kamienia pochłania mnóstwo energii i czasu, rozwiązaniem problemu może być urządzenie, które zmiękcza wodę. Jako przykład może posłużyć Blue Soft – RX25/C100+PA202 – sprzęt dostępny w ofercie firmy Global Water.

Jest to kompaktowy system do zmiękczania wody w domu. Ponadto urządzenie usuwa azotany, co jest szczególnie ważne, gdy korzystasz ze studni głębinowej na terenach rolniczych – azotany z nawozów mogą bowiem przenikać do wody i wyrządzać poważne szkody zdrowotne. Azotyny, które powstają z azotanów po dostaniu się do organizmu, mogą przyczyniać się do powstawania chorób wątroby i nowotworów.

Kamień jest oddzielany od wody przez bardzo gęste złoże filtrujące. Po zużyciu złoża następuje jego automatyczna regeneracja. Urządzenie pracuje bezobsługowo, jest całkowicie bezpieczne i nie zajmuje wiele miejsca. Jego stosowanie przynosi wymierne korzyści:

  • zużycie detergentów mniejsze o nawet 60%,
  • wydatki na ogrzewanie niższe o nawet 20%,
  • mniej czasu koniecznego do utrzymania domu w czystości,
  • dłuższa żywotności instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i AGD.