Aby odświeżyć powietrze w mieszkaniu, najlepiej postawić na domowe, sprawdzone sposoby. Zwykłe otwarcie okien nie zawsze jest wystarczające, z kolei rozpylanie chemicznych środków bywa szkodliwe dla zdrowia – pojawiają się migreny i wrażliwość nosa. Warto wybrać odrobinę mniej radykalne metody, takie jak np. zapalenie naturalnych świec z wosku pszczelego.

Popularne odświeżacze powietrza, które można dostać w sieciowych sklepach bądź drogeriach zawierają LZO, czyli Lotne Związki Organiczne. Podobne substancje mogą negatywnie wpływać zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie domowników. Przyjmuje się, że LZO powodują bóle głowy, drażnią oczy, gardło i śluzówkę nosa, a także są częstą przyczyną reakcji alergicznych, duszności oraz problemów z koncentracją uwagi. Istnieją jednak naturalne alternatywy (w tym m.in. aerozole), które są całkowicie bezpieczne do używania w zamkniętym pomieszczeniu.

Naturalne świece z wosku pszczelego i inne sposoby na odświeżenie powietrza 

Kuszący zapach kawy nie musi uwalniać się tylko wtedy, gdy zostanie zaparzona. Suche ziarna warto przełożyć do woreczka z cienkiej tkaniny (np. po sztucznej substancji zapachowej) oraz powiesić w dogodnym miejscu – w pobliżu grzejnika bądź na regale. Nie wszyscy jednak lubią aromat kawy, nie jest to zatem rozwiązanie dla każdego. Przyjemną alternatywą są naturalne świece z wosku pszczelego, które nie zawierają szkodliwych związków. Podobne akcesoria nie są jedynie środkiem na odświeżenie powietrza, ale stanowią też efektowną dekorację.

Innym sposobem jest zakup aerozoli od zaufanych producentów, rezygnujących ze sztucznie otrzymywanych związków zapachowych. Podobne wyroby rozpylają różnorodne aromaty bez niekorzystnego działania na ludzkie zdrowie. Dobrą „gąbką” dla brzydkiej woni może też być węgiel drzewny, który np. pochłania zapach śmieci, jeżeli ułoży się go w koszu. Chociaż sam nie generuje żadnego zapachu, jest doskonałym środkiem zaradczym. W razie potrzeby zawsze można się „wesprzeć” domowymi perfumami od takich firm, jak sklep Nostimo.

Domowa kompozycja zapachowa 

Kreatywnym pomysłem na odświeżenie powietrza w domu jest tworzenie swoich własnych kompozycji zapachowych. Do małego słoiczka wystarczy tylko wsypać nieco sody oczyszczonej i skropić ją odrobiną ulubionego olejku eterycznego – często stosuje się lawendowy albo cytrynowy. Mieszankę należy dokładnie wymieszać oraz zakryć kawałkiem materiału. Tkaninę warto przewiązać wstążką, zarówno po to, aby zawartość pojemnika się nie wysypała, jak i dla dekoracji. Co jakiś czas trzeba dolewać olejku.