Pompy ciepła stały się w ostatnich latach niezwykle popularnym rozwiązaniem pozwalającym na niskokosztowe oraz wygodne ogrzewanie budynków. Wśród ich rodzajów wyróżnić można modele powietrzne, wodne oraz gruntowe. Ostatnie z nich do swojego działania wymagają wykonania specjalistycznych odwiertów, na których to właśnie skupiamy się w tym artykule.

Dlaczego gruntowa pompa ciepła wymaga wykonania odwiertów?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które nie produkują energii cieplnej, a odzyskują ją z otoczenia. W przypadku modeli gruntowych jest nim więc, jak sama ich nazwa wskazuje grunt, który, nawet kiedy jego temperatura zimą waha się w granicach około 0°C, wciąż zawiera spory ładunek energetyczny. W związku tym gruntowe pompy ciepła, aby pozyskiwać z niego ciepło, wymagają zastosowania kolektorów pionowych lub poziomych, których montaż nie może się obejść bez przeprowadzanie specjalistycznych odwiertów. Przy czym warto pamiętać, że wybór kolektorów pionowych jest o wiele opłacalniejszy, ze względu na niewielką ingerencję w teren działki, na której wykonywane są odwierty pod ich montaż.

Czym charakteryzują się odwierty wykonywane pod montaż pompy ciepła?

Odwierty wykonywane pod montaż pompy ciepła wymagają zastosowania do tego specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia. Dlatego też do ich przeprowadzenia najlepiej wybrać firmy zajmujące się tym na co dzień, takie jak firma oferująca wiercenie i budowę studni H2O ze Zduńskiej Woli. Same odwierty powinny być natomiast przeprowadzane w okresie kiedy temperatura powietrza na zewnątrz utrzymuje się na dodatnim poziomie, czyli od marca do listopada. Ich głębokość wynosi z kolei zazwyczaj około 100 metrów, dzięki temu umieszczone w nich kolektory mają zapewnioną stabilność temperaturową przez cały rok, a to z kolei przekłada się na wysoką wydajność grzejną pompy ciepła. 

Jak przebiega wykonanie odwiertów pod pompę ciepła?

To jak wygląda wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła, w dużej mierze zależy od rodzaju gruntu na działce. Najczęściej przeprowadzane są one jednak z zastosowaniem metody płuczkowej. Polega ona na wypłukiwaniu pozostałości ziemi z wierconego otworu poprzez wodę i przeniesieniu jej do otworu płuczkowego. Dzięki temu może zostać ona później wykorzystana do zalania odwiertu. Samo wykonanie odwiertów pod pompę ciepła o głębokości 100 metrów zajmuje natomiast około kilku godzin. Dzięki temu prace te wraz z próbą ciśnieniową sprawdzającą poprawność wykonania odwiertu mogą zostać przeprowadzone w całości jednego dnia.

Rate this post