Niewielki metraż to zmora dzisiejszych czasów. Nasza wyobraźnia stoi więc przed nie lada wyzwaniem – co zrobić, by niewielkie pomieszczenie zmieniło swoje oblicze? Jakie tricki zastosować, by efekt „wow” widoczny był w każdym zakamarku domu? Mamy na to kilka sposobów, które w klarowny sposób postaramy się omówić w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

Zakrzywiona rzeczywistość i magia koloru

Sposób numer 1 to rozwiązanie banalne, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Złudzenie optyczne to element, który jest niemal konieczny w niewielkich przestrzeniach. W jaki sposób możemy je uzyskać? Odpowiedź jest prosta. Lustra. Im więcej, tym lepiej. Odbijające się w jego tafli wnętrze to szansa na małe kłamstewko, które pomoże w zbudowaniu wyjątkowego efektu. Warto pamiętać, że to dodatek, który powinien znajdować się w niemal każdym pomieszczeniu. Przekonanie o tym, że miejsce lustra jest w łazience i ewentualnie przy drzwiach wejściowych w przedpokoju już dawno odeszło w niepamięć. Obecnie to wnętrzarski dodatek, który znajdzie swoje miejsce w każdym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że małe pomieszczenia wymagają przestronności, a tej nie uzyskamy, gdy na ścianach zagoszczą ciemne barwy – powie nam to każdy doświadczony projektant wnętrz. Niestety, ale mocne kolory zarezerwowane są dla dużych pomieszczeń. W przypadku niewielkiego metrażu dozwolone są wyłącznie jasne odcienie. Biel, delikatne szarości, kremy oraz beże to kolory, które nie przytłoczą wnętrza, a wręcz przeciwnie, dodadzą mu niezbędnej przestronności. W przypadku, gdy nie wyobrażamy sobie rezygnacji z mocnych barw, możemy pomyśleć o sprytnym kompromisie – jedna ciemna ściana w zestawieniu z trzema jasnymi. Taka kombinacja to wciąż dobry sposób na powiększenie wnętrz, a jednocześnie szansa na ulubione wariacje kolorystyczne.

 Wielofunkcyjne meble i lekkie dodatki

Wielofunkcyjne meble? Dla niektórych brzmi to być może nieco abstrakcyjnie, jednak to nic innego jak meble, które są składane lub mobilne. W przypadku niewielkich przestrzeni, w których liczy się każdy centymetr, sprytne rozwiązania są niezwykle cenne. Składane meble to m.in. stół, który w ciągu kilku sekund możemy zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od potrzeby. Komody na kółkach, które mogą zmieniać swoje położenie. Do tego składane kanapy, fotele i wysuwane schowki, gdzie tylko się da. Takie kombinowanie to szansa na stworzenie miejsca, w którym mamy wystarczającą ilość mebli, w których możemy skutecznie schować swój dobytek. Jednocześnie przestrzeń, która nie jest zagracona i pozbawiona pola manewru. I tu pojawia się kolejny wątek: wbrew pozorom meble, mimo swoich gabarytów, nie są najważniejsze.

Niezwykle cenne w niewielkich mieszkaniach są dodatki – mówi nam przedstawiciel biura projektowania wnętrz Valent z Krakowa. Wszystko, co doda pomieszczeniu lekkości, jest niemal na wagę złota.

Sprawdzony sposób to tkaniny, które nie przytłoczą, ani nie zabiorą cennego światła. O firankach najlepiej zapomnieć – jedyna ich akceptowalna forma to delikatnie przeźroczysta tkanina. Poduszki, koce, wszelkie obrusy – czyli mówiąc krótko materiałowe dodatki – warto utrzymywać w jednej tonacji. Im więcej wzorów i kolorów tym większa szansa na negatywny efekt. Dodatkowo warto pomyśleć o kwiatach. Niewielkie doniczki z różnego rodzaju roślinami dodadzą wnętrzu świeżości.

 Światło w każdej postaci

Aranżacja małych pomieszczeń wymaga szczególnej dbałości w przypadku światła. Istotne jest zarówno sztuczne oświetlenie, jak i naturalne promienie słoneczne. Lampy to świetny sposób na aranżację wnętrza, a przede wszystkim przemycenie dodatkowego źródła światła. Ważne, by zadbać o odpowiedni kolor żarówek. Ciepłe barwy to zdecydowanie lepszy wybór. Z ich pomocą stworzymy klimatyczne wnętrze, które wraz z zachodem słońca nie zamieni się w ciemną jaskinię. Powiększający trick, który łączy w sobie wcześniej wspomniane lustro, to ustawienie świeczek w jego pobliżu. Podwójne źródło światła to idealny sposób na romantyczne wieczory.

Podsumowując: małe mieszkanie to duże pole do manewru. Zamiast sceptycznie podchodzić do jego aranżacji, warto spojrzeć na to, jak na wyzwanie. Odpowiednie zagospodarowanie niewielkiego metrażu wymaga fantazji i kreatywności, dlatego nie ma powodów do zmartwień. Zamiast nich przyda się odrobina motywacji i kilka sprawdzonych pomysłów, które już dziś warto wdrożyć w życie.