Koszty energii systematycznie rosną, co skłania mieszkańców domów do poszukiwania oszczędności. Dobierają odpowiednie okna, które pozwolą na zmniejszenie utraty ciepła. Stosują rozwiązania polegające na dociepleniu ścian i dachu oraz inne sposoby, które mają zmniejszać koszty ogrzewania. Mogą przy tym często starać się o dotacje do termomodernizacji budynku. Warto pamiętać, że działania takie przyczyniają się również do ochrony środowiska naturalnego, podobnie jak obniżanie zużycia energii elektrycznej. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!

Inteligentne, energooszczędne ogrzewanie

Ponad połowa wydatków eksploatacyjnych w domu to koszty ogrzewania. Instalacja grzewcza powinna być zatem sprawna, gdyż nieefektywne urządzenia generują wyższe wydatki. Na popularności zyskują ostatnio pompy ciepła, które wykorzystują energię odnawialną. Są przy tym energooszczędne nawet w kategorii A+++ przy ogrzewaniu domu.

Warto wiedzieć coś jeszcze – to zastosowanie bufora ciepła do układu grzewczego. Pozwoli ono ogrzewać dom w niższych taryfach, a zakumulowane ciepło wykorzystywać w ciągu dnia, gdzie koszt prądu jest wyższy.

Należy pamiętać jeszcze o odpowiedniej regulacji termostatów na grzejnikach. Przykręcenie grzejników w pomieszczeniach, w których najrzadziej przebywamy, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Wyposażenie instalacji w zawory termostatyczne oraz regulatory pokojowe pozwoli na dostosowanie ilości uzyskanego ciepła do potrzeb mieszkańców. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się inteligentne termostaty, które są zintegrowane z systemami zarządzania w inteligentnym domu.

Grzejniki powinny być odsłonięte, tylko wtedy uzyskają 100% swojej efektywności. Warto się również zastanowić nad rozsądnym zróżnicowaniem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W kuchni i sypialni można ustawić niższą temperaturę, odmiennie można ją ustawić w dzień i w nocy. Wówczas ogrzewanie domu nie będzie generowało nadmiernych kosztów.

Zużywanie prądu przez urządzenia elektryczne

Ważne jest stosowanie energooszczędnych żarówek i urządzeń, zwłaszcza pralek, lodówek, zmywarek, kuchenek i grzejników wody. Warto, by były oznaczone symbolem A+++. Gdy to możliwe, warto odłączyć od prądu nieużywany sprzęt, ten bowiem w trybie czuwania również pobiera energię.

Wyjątkową efektywnością cechują się lampy i żarówki LED. Są niezwykle żywotne i do swojego działania potrzebują mniej energii. Jak wskazują specjaliści firmy Conpro, warto zainwestować w czujniki zmierzchu, które montowane są w układach sterowania oświetleniem lub bezpośrednio w obwód elektryczny. Będą one odpowiedzialne za oświetlenie domu i działki po zmroku, natomiast o świcie samodzielnie się wyłączą. Jeśli nie mamy tzw. inteligentnego domu, możemy zainwestować w timery, które włączają i wyłączają światło o zadanych godzinach.

Nie bez znaczenia jest również właściwa wentylacja. Chcąc zmniejszyć straty ciepła zimą i utrzymywać świeże powietrze latem poprzez grawitacyjne kominy wentylacyjne, konieczne jest zastosowanie tzw. rekuperacji, a więc mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. To standard w budownictwie pasywnym.

Nawet w okresie zimowym warto przewietrzyć poszczególne pomieszczenia, co wystarczy robić przez od 3 do 5 minut. Wówczas jednak należy przykręcić grzejniki, by nie ogrzewały one powietrza, które uleci na zewnątrz. Przy tej czynności wspomogą nas inteligentne termostaty.

Rate this post