W męskich toaletach publicznych pisuary to obowiązkowe wyposażenie. Jednak choć korzystanie z nich uchodzi za najbardziej higieniczne, to dla wielu osób wiąże się ono z uczuciem skrępowania i brakiem komfortu. Łatwo jednak zmienić te odczucia, ponieważ w uwolnieniu od negatywnych skojarzeń pomaga odgrodzenie misek ściankami pisuarowymi. Ta prosta zmiana w urządzeniu ubikacji jest korzystna i dla użytkowników, i dla zarządców budynków publicznych.

Przepisy sanitarne nie nakazują instalowania pisuarów w toaletach publicznych. Niezbędne są tam miski ustępowe i prawodawca wyznacza konkretne limity takich stanowisk w stosunku do liczby użytkowników, którym bezwzględnie należy się podporządkować. Jednak w ubikacjach publicznych dla mężczyzn część z nich można zastąpić pisuarami. W pomieszczeniach sanitarnych, w których panuje ożywiony ruch, projektanci często wyznaczają liczbę obu rodzajów stanowisk w stosunku 1 do 1.

– Z całą pewnością liczba pisuarów w męskich toaletach nie powinna przeważać nad liczbą misek ustępowych – twierdzi ekspert z firmy Sanipol, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem zabudowy w pomieszczeniach sanitarnych. – Może być ich mniej, ale obserwacje ruchu użytkowników w publicznych ustępach i codzienna praktyka wskazują, że pisuary bardzo usprawniają funkcjonowanie sanitariatów. Mężczyźni dzięki nim szybciej załatwiają swoje potrzeby i krócej przebywają w toalecie, więc rzadziej tworzą się tam kolejki niż to bywa u kobiet. Poza tym zostawiają wtedy po sobie mniejszy bałagan, a to ma znaczenie dla serwisu sprzątającego i wiąże się z niższymi kosztami utrzymania porządku.

Proste konstrukcje parawanów pisuarowych

Parawany pisuarowe to najprostsza część zabudowy w toalecie. W zasadzie wystarcza płyta z solidnego materiału i system mocowania do ściany. Nie ma żadnych obowiązujących norm prawnych regulujących ich wymiary, ale producenci często polecają ścianki prostokątne o rozmiarach mniej więcej 50×120 cm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby miały one nieregularne kształty. Większe płyty powinny być dodatkowo oparte stopkami na podłodze, a ich mocowania należy wykonać z materiałów nierdzewnych ze względu na podwyższony poziom wilgoci panujący z reguły w toaletach.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie ścianek pisuarowych z nowoczesnych płyt z laminatu HPL. To obecnie najczęściej wykorzystywany materiał do stawiania zabudowy w toaletach publicznych: kabin, blatów czy szafek. Naturalnym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie na budowę parawanów tego samego materiału. Pozwala to estetycznie i spójnie urządzić całą strefę sanitarną. Wystrój z płyt HPL może być bardzo atrakcyjnie zaprojektowany – to materiał wytwarzany w pełnej palecie barw, a na indywidualne zamówienia produkowane są elementy o określonych wzorach i elementach graficznych. Ostateczny wygląd zależy od inwencji projektantów.

Zaletami płyt HPL z termoutwardzalnych żywic syntetycznych jest ich nieprzeciętna wytrzymałość, której towarzyszy łatwość w obróbce tego materiału. Mimo niewielkiej grubość (najczęściej kilkanaście milimetrów) trudno go zniszczyć, a nawet skutecznie opiera się on aktom wandalizmu. Laminat łatwo pociąć i nawiercać w nim otwory zwykłymi narzędziami, a po połączeniu ze stelażem tworzy bardzo stabilną zabudowę.

Wytrzymałe ścianki łatwe do umycia

Ich powierzchnia jest całkowicie odporna na wodę i nawet po wielu latach nie poddaje się jej działaniu – do tego stopnia, że z HPL wykonuje się kabiny prysznicowe. To zdecydowanie ułatwia mycie wykonanej z niego zabudowy. Odporny jest także na działanie detergentów, więc łatwo z powierzchni ścianek usuwa się wszelkie zabrudzenia i napisy. Zewnętrzne kolory nie blakną i nie tracą z biegiem lat początkowej intensywności. Przegrody pisuarowe i inne elementy zabudowy są niezwykle trwałymi konstrukcjami.

Wodoodporne materiały z laminatu zdecydowanie dominują w ostatnich latach w realizacji zamówień na tworzenie zabudowy w pomieszczeniach sanitarnych budynków publicznych. Lekkie i estetyczne konstrukcje są stawiane najczęściej w miejscach o bardzo intensywnym ruchu np. na dworcach, lotniskach czy w dużych centrach handlowych. Zdają egzamin w otoczeniu szczególnie narażonym na dewastację – stadionach sportowych czy w szkołach.

Łatwo tworzyć z nich konstrukcje, które mogą zagospodarować nietypowe pomieszczenia – z zakamarkami, na poddaszach czy w miejscach nieogrzewanych. Szukając wykonawcy zabudowy w toaletach z parawanami, warto skorzystać z usług profesjonalistów mających doświadczenie w pracy z materiałami z laminatu.