Schodami systemowymi (modułowymi) nazywamy zestawy stopni i wsporników przeznaczone do samodzielnego montażu we wnętrzu. Niektórzy producenci oprócz tych podstawowych elementów do kompletu dołączają części do budowy balustrady. Wśród wielu zalet schodów modułowych możemy wymienić niską cenę zakupu, łatwość montażu, a także wysoką estetykę oraz funkcjonalność.

Budowa schodów systemowych

Ze względu na charakterystyczną konstrukcję schody systemowe zaliczane są do grupy wspornikowych. Oznacza to, że nie opierają się na ogólnej konstrukcji, ale poszczególne stopnie łączą się ze sobą za pomocą wsporników. Z założenia są pozbawione poręczy, jednak prawie zawsze istnieje możliwość dodania balustrad – przy czym dobrzy producenci najczęściej załączają je do podstawowego kompletu.

Stopnie schodów modułowych wykonane są najczęściej z drewna. Metalowe wsporniki podpierają każdy stopień dokładnie w jego centralnej części. Taka konstrukcja schodów sprawia, że zajmują one mało miejsca, a dodatkowo są bardzo atrakcyjne wizualnie. Stopnie zdają się zwisać w powietrzu, co dodaje lekkości całemu wnętrzu.

Co ważne, tego typu rozwiązania można wkomponować w pomieszczenia o dowolnej wielkości, gdyż mogą przybierać różne kształty, tak proste, jak i spiralne. Z powodzeniem zastąpią tradycyjną klatkę schodową w dużym domu, ale mogą też służyć jako dyskretna droga na poddasze lub efektowny element aranżacji pokoju dziennego w  dwupoziomowym mieszkaniu.

Zalety schodów modułowych

Podstawową zaletą schodów systemowych jest łatwość i szybkość montażu. W przeciwieństwie do rozwiązań murowanych, budowa schodów modułowych nie wymaga prowadzenia żadnych mokrych prac i można wykonać ją samodzielnie, na podstawie instrukcji dołączonej do zestawu i z wykorzystaniem prostych narzędzi. Całość prac zamyka się w kilku, maksymalnie kilkunastu godzinach.

Szybkość montażu przekłada się oczywiście na cenę takiego rozwiązania. W porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem kupno i instalacja zestawu modułów okazują się zdecydowanie tańsze, nawet jeśli do montażu schodów decydujemy się wynająć fachowca – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Melagu.

Piękne, lekkie, niedrogie, funkcjonalne i łatwe w budowie schody systemowe są jednym z ulubionych elementów architektonicznych nowoczesnych projektantów wnętrz. Świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w wystroju reprezentatywnych pomieszczeń biurowych oraz w stylowych lokalach gastronomicznych, np. klubach i kawiarniach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]