Osłony okienne to dzisiaj praktycznie niezbędny element aranżacji wnętrz. Dzięki nim można bowiem w zależności od potrzeb zaciemnić pomieszczenie lub wręcz przeciwnie – wpuścić do niego więcej promieni słonecznych. To również skuteczna ochrona przed wścibskim spojrzeniami z zewnątrz. Obecnie do najpopularniejszych osłon okiennych należą rolety, jednak w ofertach producentów znajdziemy również plisy. Czym różnią się te dwa rozwiązania?

Uniwersalne rolety

Rolety materiałowe to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych rodzajów osłon okiennych stosowanych zarówno w domach i mieszkaniach, jak i biurach oraz w innego rodzaju obiektach.

Mechanizm działania rolet jest nieskomplikowany. – Mówi specjalista reprezentujący firmę Formelana z Kalisza, która zajmuje się produkcją i dystrybucją osłon okiennych. – Materiał po prostu rozwija się wzdłuż okna i nawija na rolkę, która dodatkowo może być ukryta w specjalnej kasecie. Prowadnice gwarantują dobre przyleganie materiału do ramy okiennej, a bogata gama kolorystyczna sprawia, że roletę można bez problemu dopasować do każdej aranżacji.

Wyróżniamy przy tym różne warianty rolet, które mogą być wolnowiszące lub też wykonane w wersji dzień i noc pozwalającej na bardziej efektywną regulację nasłonecznienia pomieszczeń. Wygodna obsługa i prosty mechanizm sprawiają, że rolety z powodzeniem zastępują tradycyjne zasłony i firany.

Efektowne plisy

Plisy to osłony okienne produkowane z materiału osadzonego na specjalnych profilach. Podstawową różnicą pomiędzy roletami i plisami, a jednocześnie zaletą tych drugich jest fakt, że mogą one być rozwijane i zwijane nie tylko od góry, ale również od dołu, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych przeszkleń. O ile bowiem w przypadku zwykłych roletek materiałowych możliwości regulacji promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia są nieco ograniczone, to w przypadku plis możemy zasłonić dowolny fragment szyby, nie tylko jej górny obszar, ale też środek czy sam dół. Dzięki temu możemy np. osłonić się przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, nie rezygnując ze światła dziennego w pokoju. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy roletami a plisami, to na uwagę zasługuje również sposób montażu i obsługi tych osłon. W przypadku plis materiał nie zwija się bowiem w rolkę, a składa w harmonijkę, przez co nie trzeba instalować specjalnych kaset. Do wyboru są przy tym różne kolory i bogate wzornictwo tkanin, które zapewnią dobre zacienienie i będą stanowiły efektowną, ale subtelną ozdobę wnętrza, zarówno w domu, w mieszkaniu, jak i w biurze.