Rowery elektryczne są dostępne na rynku już od dobrych kilku lat, a ich popularność z roku na rok rośnie coraz bardziej. Mimo wszystko, nie są jeszcze aż tak często wybierane, jak rowery tradycyjne. Ci, którzy zdecydowali się na ich zakup wiedzą, jak wiele mają one zalet. Sprawdźcie, czy rower elektryczny to wydatek warty rozważenia.

Jak działają rowery elektryczne?

Rower elektryczny posiada akumulator, który zasila zamontowany silnik o mocy do 250 W. W takim rowerze silnik nie zastępuje wkładanego w pedałowanie – ma je tylko ułatwić, a więc wspomagać siłę ludzkich nóg podczas jazdy na różnych trasach.

Rowery, które są wyposażone w czujnik momentu obrotowego zwiększają moc w silniku, kiedy rowerzysta napotyka takie przeszkody, jak strome zbocze. Czujnik powoduje automatyczne wyłączenie silnika wtedy, gdy jadąca tym rowerem osoba przestaje pedałować lub osiąga prędkość większą od 25 km/h – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep RoweryRolki.pl.

Akumulator stosowany w rowerach elektrycznych można wyjmować, co jest konieczne np. do jego naładowania. Akumulator ten podpina się do źródła prądu (może nim być dowolne gniazdko elektryczne), a czas jego ładowania zależy bezpośrednio od modelu akumulatora.

Rower elektryczny posiada też inny, niezwykle istotny element, czyli kontroler współpracujący z czujnikiem ruchu. Czujnik ten rejestruje szybkość obrotów korby, a dane przesyła do kontrolera. Ten z kolei decyduje o włączeniu lub wyłączeniu silnika.

Zalety rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne mają liczne zalety, które sprawiają, że są one wydatkiem wartym rozważenia. Przede wszystkim, tego typu rowery doskonale nadają się na środek transportu w większych miastach. Dzięki nim można dojechać do pracy bez stania w korkach, jednocześnie nie męcząc się zbyt przesadnie. Co więcej, rower wspomagany silnikiem pozwala na oszczędzenie sił w czasie jazdy, dzięki czemu można pokonywać z jego pomocą dłuższe dystanse.

Warto także wiedzieć, że rowery elektryczne są o wiele tańsze w eksploatacji od pojazdów spalinowych, a do ładowania ich akumulatorów nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych sprzętów.

Kto powinien rozważyć zakup roweru elektrycznego?

Na elektrycznym rowerze jeździć może w zasadzie każdy. Dzięki unikalnej specyfikacji tego sprzętu, korzystać z niego mogą nawet osoby starsze, które nie są już w stanie jeździć na klasycznych rowerach. Dzięki ich specyfice, takie rowery z łatwością pokonują wszelakie wzniesienia, bez dynamicznego pedałowania.

Rowery elektryczne sprawdzą się także jako podstawowe środki transportu w wielkich miastach. Wszystko dlatego, że są wyposażone we wszystkie akcesoria, jakie są potrzebne do jak najbardziej komfortowej jazdy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]