Rolety zewnętrzne są coraz chętniej wybieranym elementem wykończenia prywatnych domów, mieszkań oraz różnego typu obiektów usługowych. Widok zamontowanych w oknach lub w drzwiach rolet zewnętrznych nikogo więc dziś już nie dziwi. Czy jednak decyzja o zamontowaniu rolet ma jakieś logiczne uzasadnienie? W naszym artykule dokładnie opisujemy najważniejsze zalety rolet zewnętrznych i odpowiadamy na często zadawane na ich temat pytanie, czyli, czy rolety zewnętrzne są w stanie zwiększyć w jakiś sposób bezpieczeństwo budynku?

Charakterystyka rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne są tak chętnie wybierane przez klientów przede wszystkim ze względu na ich liczne możliwości. Jest to element, który naprawdę stanowi istotną część nowoczesnej technologii budowlanej, a ich wpływ na bezpieczeństwo budynku to tylko jedna z wielu zalet. Najważniejszymi zaletami rolet zewnętrznych są te związane z ich właściwościami izolacyjnymi.

Stosowanie rolet zewnętrznych pozwala na uzyskanie wielu korzyści przez cały rok. Zimą rolety zwiększają izolację termiczną budynku i chronią go przed uciekaniem z jego wnętrza ciepła. Według prowadzonych badań okna zawsze są w domach jednym z głównych źródeł utraty ciepła i w zależności od tego, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła, odpowiadają za od 15 do nawet 25% strat. Zamontowanie rolety zewnętrznej pozwala te straty znacznie ograniczyć. Pomiędzy roletą a oknem tworzy się bowiem coś na kształt poduszki powietrznej, która pełni rolę dodatkowej warstwy izolacyjnej. Według użytkowników rolet zewnętrznych zimą ich stosowanie pozwala ograniczyć ponoszone koszty ogrzewania nawet o 30 %! To naprawdę dużo.

Rolety zewnętrzne mogą być jednak także bardzo przydatne w okresie letnim. Na ten temat nieco więcej opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która zajmuje się m.in. produkcją stolarki okiennej, stolarki drzwiowej oraz różnego typu elementów wykończenia, także rolet zewnętrznych. Wytłumaczył nam, że:

Wiosną i latem, czyli wówczas gdy temperatura powietrza i stopień nasłonecznienia są już znacznie wyższe niż w sezonie jesienno-zimowym, rolety zewnętrzne także zapewniają wnętrzom pomieszczeń lepsze właściwości izolacyjne.  W tym przypadku jednak są w stanie zadbać o to, żeby zbyt szybko się one nie nagrzewały. Rolety przede wszystkim zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu. Niektóre osoby mogłyby pomyśleć, że przecież dokładnie takie samo działanie mają zwykłe żaluzje i rolety wewnętrzne, ale nie. Rolety zewnętrzne chroniąc wnętrze pomieszczenia przed promieniami słonecznymi odbijają je jeszcze przed szybą, co sprawia, że nie mają one szans przedostać się wnętrza.

A co ze wskazaną w temacie artykułu kwestią bezpieczeństwa?

Czy rolety zewnętrzne są też w stanie zwiększyć ochronę przed włamaniami?

Oczywiście tak, choć stopień ich skuteczności w ochronie przed włamaniami zależeć będzie od ich konstrukcji. Na pewno wszystkie okienne rolety zewnętrzne wykazują dużą odporność na uderzenia. Są więc w stanie chronić stosujące je osoby przed aktami wandalizmu. Fakt, że roleta zewnętrzna jest wykonana z wytrzymałych materiałów sprawia też, że zawsze stanowi jakąś dodatkową przeszkodę dla włamywaczy, i ci chcąc ją pokonać będą na pewno potrzebowali znacznie więcej czasu i dodatkowo będą musieli przy tym zrobić nieco więcej hałasu. Zazwyczaj więc, przynajmniej ci mniej doświadczeniu złodzieje, nawet nie spróbują podjąć próby włamania.

Żeby mieć jednak pewność, że zamontowane rolety zewnętrzne będą pełniły także funkcje antywłamaniowe, warto jest wybrać rolety, które mają symbole RC. Informują one o skuteczności rolet zewnętrznych w zapobieganiu prób włamania, czyli o tym, jak dużo czasu i z wykorzystaniem jakich narzędzi potencjalnym włamywaczom zajęłoby przedostanie się przez taką zaporę do wnętrza budynku. Obecnie klienci mogą wybierać spośród rolet zewnętrznych o oznaczeniach od RC1 do RC6. Im wyższy numer, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że zostały one wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów i że zastosowano w nich jeszcze dodatkowe zabezpieczenia.  

Rolety zewnętrzne oczywiście mogą być też podłączone do systemu alarmowego. Można w nich więc zastosować specjalne czujniki, które w momencie wykrycia próby sforsowania od razu spowodują uruchomienie alarmu.

Rate this post