Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów przyciemniania światła słonecznego w domowych oknach. W zależności od strony, po której są montowane, dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje. Rolety zewnętrzne i wewnętrzne różnią się pod wieloma względami. W tym artykule możesz przeczytać dokładną ich charakterystykę oraz porównanie obu rozwiązań.

Rodzaje i charakterystyka rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne są swego rodzaju dodatkiem do firanek i zasłon. Ograniczają dostęp światła słonecznego i zwiększają prywatność mieszkańców. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy domy są blisko siebie lub mamy mieszkanie w bloku na parterze. Ich montaż nie sprawia problemów. Nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Wachlarz wzorów, kolorów i deseni jest bardzo szeroki. Dlatego bez problemu wpasujemy je w każdą aranżację. Rolety wewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotykane są rolety tekstylne. Są one atrakcyjne cenowo, proste w użyciu i bardzo funkcjonalne. Unowocześnioną wersją są rolety rzymskie. Ich budowa opiera się na pionowych taśmach, które podczas zwijania układają się w równomierne fałdy, co stwarza ciekawy efekt wizualny. Plisy lub rolety plisowane to materiał przepleciony sznureczkami, który montuje się na ramie okiennej. Plisy są najbardziej uniwersalne, ponieważ można je regulować od dołu i od góry, także na oknach o nietypowych kształtach. 

Funkcjonalność rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie przeznaczone tylko do domów wolnostojących. Mają duży wpływ na ograniczanie światła słonecznego i zapewniają prywatność na wysokim poziomie. Są dużo droższe od rolet wewnętrznych, ponieważ spełniają także wiele innych funkcji. Zasłonięte rolety regulują temperaturę w domu. Stwarzają powietrzny bufor, który zimą spowalnia przenikanie zimna przez okna, natomiast latem utrzymuje chłód we wnętrzu. Do tego zwiększają izolację akustyczną, dlatego sprawdzą się w miejscach o wzmożonym ruchu ulicznym. Rolety zewnętrzne mają realny wpływ na bezpieczeństwo naszego domu. Podczas burzy można je zasłonić, by przedmioty niesione przez wiatr nie uszkodziły okien. Na rynku występują rolety antywłamaniowe, jednak nawet zwykłe modele zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ mogą odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Rolety można otwierać i zamykać manualnie lub wyposażyć je w automatykę. System da się zaprogramować tak, by samoczynnie podnosił i opuszczał rolety o wybranych porach lub podczas zmiany pogody. Jest to także sposób na to, by odstraszyć osoby, które czekają na to, aż dom pozostanie pusty.

Jakie rolety wybrać?

Rolety zewnętrzne nie mają zbyt dużego wpływu na aranżację pomieszczeń, jednak są nowoczesnym i bardzo atrakcyjnym dodatkiem do elewacji. Można je montować na różne modele okien. Montaż przeważnie jest bardziej skomplikowany niż w roletach wewnętrznych i może wymagać zatrudnienia specjalistów. Dokonując wyboru pomiędzy roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Jeśli zależy nam jedynie na ograniczaniu światła słonecznego, to wystarczą nam rolety wewnętrzne, które są dość tanie.

Specjalista z salonu okien i drzwi Makra2 w Łodzi mówi: Rolety zewnętrzne są dużo droższe, ponieważ mają wpływ na utrzymywanie się ciepła lub chłodu w domu, a także zwiększają bezpieczeństwo mienia. Jest to więc inwestycja, która z czasem może się zwrócić. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych nie ma potrzeby i często możliwości, by instalować rolety zewnętrzne.  

Rate this post