Rolety stały się wręcz niezbędnym elementem w naszych domach. Nie dość, że są one estetyczne i mogą stanowić ozdobę okna, to są one także niezwykle funkcjonalne, gdyż mają za zadanie chronić nas przed promieniami słońca i zapewnić prywatność we własnym domu, zasłaniając okna przed wzrokiem sąsiadów. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje rolet – kasetowe oraz bez kaset. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które mogą zadecydować o ich zastosowaniu w domu. Które z nich będą więc lepsze i jak dobrać rolety odpowiednio do okna?

Zalety i wady rolet kasetowych

Rolety kasetowe są bardzo łatwe w montażu, a do tego cały proces odbywa się bez ryzyka uszkodzenia okna. Mają one nieco skomplikowaną budowę ze względu na posiadane prowadnice i mocowania, jednak nie powinno to być żadną przeszkodą w ich montowaniu. Dużą zaletą jest fakt, że są one dostępne w wielu stylach i kolorach. W zależności od potrzeb możemy bowiem indywidualnie dobrać rodzaj tkaniny, gęstość splotu oraz poziom przepuszczalności światła. Kasety natomiast wykonuje się z aluminium lub PVC, dlatego są estetyczne i doskonale dopasują się do każdego wnętrza. Rolety kasetowe dachowe najlepiej sprawdzą się w oknach dachowych, gdyż prowadnice dobrze usztywnią tkaninę, dzięki czemu nie będzie się ona odkształcać. Wadą tego typu rolet może być jednak ich cena, która wynika z konieczności kupna rolet na wymiar. Pewną niedogodność może także stanowić fakt, że montaż rolet kasetowych jest nieco bardziej skomplikowany, a ich nieumiejętne założenie może skutkować tym, że będą wisieć krzywo. Problematyczne może być również czyszczenie rolet, gdyż dostęp do wszystkich ich części jest dość utrudniony. Nie brudzą się one jednak tak szybko, jak modele bez kaset.

Charakterystyka rolet bez kaset

Rolety bez kaset montuje się w podobny sposób jak modele kasetowe, czyli dość łatwo i bezinwazyjnie. Ich ogromną zaletą jest z pewnością fakt, że są one zdecydowanie tańsze niż rolety kasetowe. Dodatkowo tego typu rolety można montować na prawie każdym oknie. Wyjątek stanowią okna dachowe. Charakteryzują się one także ogromną różnorodnością, jeśli chodzi o rodzaj tkanin, czy poziom przepuszczalności światła. Posiadają one także jednak kilka wad.

Jak mówi specjalista z firmy lechrol.pl: ,,W przypadku rolet bez kaset musimy zmierzyć się z faktem, że bardzo szybko się brudzą. Są one jednak łatwo zdejmowane, dlatego ich czyszczenie nie powinno sprawić większego problemu.”

Wadą rolet bez kaset może być również to, że w razie przeciągu będą się one podnosić do góry i uderzać o parapet lub ścianę. Można jednak zamontować do nich linki nylonowe, które skutecznie zniwelują efekt pionowania się materiału.

Rate this post