Słoneczne dni są przez wiele osób tęsknie wyczekiwane, jednak moc naturalnego oświetlenia może czasem przeszkadzać i razić w oczy. Rozwiązaniem jest oczywiście schowanie się do domu. Ale czy na pewno? Blask wpada skutecznie również przez okna, nawet wtedy, gdy są przy nich firanki i zasłonki. Dlatego trzeba znaleźć inną metodę ochrony przed słońcem. Najpopularniejsza to zamontowanie żaluzji lub rolet. Poznaj ich odmiany.

Co będzie lepsze – rolety czy żaluzje?

Rolety oraz żaluzje i inne osłony okienne są bardzo często spotykanym elementem przestrzeni domowej i budynków użyteczności publicznej, a ich popularność jest nieprzypadkowa. Z jednej strony zapewniają ochronę przez zbyt mocnymi promieniami słońca, a z drugiej – w domach można dzięki nim zyskać więcej komfortu i prywatności.

Rolety całkiem słusznie kojarzą się ze słowem „rolka”, ponieważ ich charakterystyczną cechą jest łatwe zwijanie. Żaluzje natomiast nie są aż tak miękkie jak rolety i używa się ich raczej w pomieszczeniach użytkowych, np. w kuchni i łazience, gdzie bardziej niż estetyka ważna jest funkcjonalność, czyli pełne zasłonienie okna.

W przypadku rolet wyróżnić można dwa ich podstawowe rodzaje – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jak nietrudno się domyślić, pierwsze z nich montowane są na zewnątrz okna, a drugie – w pomieszczeniu. Dzięki obydwu rozwiązaniom można bardzo skutecznie zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się okien i zbyt dużemu dopływowi światła. Żaluzje są szczególnie polecane do pomieszczeń, które nie powinny się zbytnio przegrzewać, a przede wszystkim do takich, gdzie potrzeba spokoju i prywatności – przede wszystkim do łazienki, ponieważ ten rodzaj osłon okiennych jest niezwykle światłoszczelny i w ogóle nie prześwituje. Ponadto, są one również wykonywane z coraz lepszych materiałów, dzięki czemu nie nagrzewają się już tak często jak te produkowane dawniej.

Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą z powodzeniem zastąpić firanki i zasłonki w oknach tam, gdzie potrzebne jest zacienienie i zbyt mocne promienie słoneczne nie mogą przeszkadzać, np. w pomieszczeniach biurowych czy salach lekcyjnych.

Dlaczego kupić dobre rolety i żaluzje?

Jak mówi ekspert z firmy Okna PCV Premium AIR Lublin, zakup rolet lub żaluzji do domu czy firmy to znakomite rozwiązanie, aby zabezpieczyć się przed słońcem. Ponadto ich zamontowanie w pomieszczeniach, w których niezbędna jest intymność, jest w zasadzie niezbędne, ponieważ powieszenie tam firan czy zasłonek nie zdaje egzaminu. Rolety i żaluzje są szeroko dostępne na rynku i warto wybrać najlepsze, szukając również korzystnych cen.