Światło słoneczne jest niezbędnie potrzebne dla naszego codziennego funkcjonowania, między innymi to właśnie od niego zależy rytm dobowy. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jest go po prostu za dużo i zaczyna nam przeszkadzać. Stąd w praktycznie każdym domu stosuje się różne metody zasłaniania okien – jednym z nich są różnego rodzaju rolety. Stanowią one idealną alternatywę dla klasycznych firan.

Dlaczego warto postawić na rolety?

Typowa roleta okienna to dość proste rozwiązanie – składa się ona, jak sama nazwa wskazuje, z podłużnej rolki, wzdłuż której zamontowano dużą połać gęstej tkaniny. Rolka ta montowana jest zazwyczaj na fragmencie ściany nad wnęką okienną lub nad suficie. Manipulując doczepionym do niej sznurem możemy zwijać lub rozwijać materiał, tym samym ograniczając ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Innym rozwiązaniem są minirolety, które mocuje się bezpośrednio na skrzydle okna. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie zamiast zwykłych firan?

– Przede wszystkim ze względu na większą skuteczność w ograniczaniu dostępu światła – mówi przedstawiciel firmy Mont-PlastFirany wykonywane są z dość lekkich i jednocześnie prześwitujących tkanin, dlatego zasłanianie nimi okien nie wpłynie w dużym stopniu na zacienienie wnętrza, w najlepszym wypadku światło po prostu się rozproszy. Rolety wykonywane są z materiałów o dużo większej gramaturze, niektóre z nich są w stanie niemal całkowicie zablokować światło. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są materiały, które nie tylko blokują światło, ale również odbijają promieniowanie podczerwone. W ten sposób roleta może służyć również za ochronę pokoju przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Inne zaletą rolet materiałowych jest to, że nie brudzą się one tak intensywnie, jak firanki, które ze względu na swoją strukturę bardzo intensywnie chłoną kurz – szczególnie kiedy znajdująca się w pobliżu grzejników. Nawet jeśli roleta ulegnie zanieczyszczeniu, można ją dość łatwo oczyścić, po prostu przecierając jej powierzchnię – nie trzeba jej prać.

Rodzaje rolet

Dzisiejszy rynek rolet oferuje wiele różnych rozwiązań nie tylko jeśli chodzi o stosowane materiały, ale również mechanikę działania rolet. Opisany w poprzednim akapicie mechanizm jest tylko jednym z możliwych. Dużą popularnością cieszą się między innymi rolety „dzień-noc”, wykonane z dwóch rodzajów materiałów, różniących się między sobą gramaturą. Pasy z materiałów są ułożone naprzemiennie i ułożone w dwóch warstwach – manipulując sznurkiem, zmieniamy nie tylko długość rolety, ale również położenie pasów, dzięki czemu możemy z większą precyzją regulować ilość wpadającego do środka światła słonecznego. Innym niestandardowym rozwiązaniem są plisy. Mają one formę tkaniny złożonej w harmonijkę, której długość możemy regulować zarówno od dołu, jak i od góry. Idealnie sprawdzą się one m.in. w mieszkaniach na parterze, gdzie chcemy ograniczyć widoczność pomieszczeń z zewnętrza, a jednocześnie nie rezygnować z dostępu do światła słonecznego.

Rate this post