Przedszkolny czas dla malucha stanowi wstęp do nauki o otaczającym go świecie. To także moment, w którym nasze dziecko zaczyna przebywać w grupie i uczyć się bycia wśród innych osób. Pierwsze lata życia małego człowieka są kluczowe dla jego dalszego rozwoju, stąd rola wychowawcy przedszkolnego jest bardzo ważna. Na czym ona polega? W jaki sposób wychowawca może wspomóc prawidłowy rozwój naszego malucha?

Odróżnianie dobra od zła, czyli etyka dla najmłodszych

Wzorce zachowań dzieci czerpią od dorosłych, z którymi mają kontakt na co dzień. Są nimi więc zarówno członkowie rodziny, jak i wychowawcy w przedszkolu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż nie zawsze są to jedyne „źródła wiedzy” dla naszych pociech.

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, pedagog z Niepublicznego Przedszkola RazDwaTrzyMy w Warszawie:

Zdarza się również i tak, że maluch przejmuje zachowania od innych spoza grona najbliższych mu znanych osób. Dzieci są bowiem świetnymi i bardzo czujnymi obserwatorami. Nie zawsze są to właściwe wzorce, dlatego warto już od najmłodszych lat ukierunkowywać małego człowieka w rozróżnianiu dobra od zła. Aby nasze dzieci mogły się uczyć podstaw etyki, przedszkole musi kłaść duży nacisk na ten aspekt wychowania i opieki.

Jak to powinno wyglądać w praktyce? Otóż chodzi o to, aby zarówno zajęcia, jak i czas pomiędzy nimi były tak organizowane i przeprowadzane przez wychowawców przedszkolnych, aby przekazać naszym maluchom jak najwięcej w tej kwestii. Oczywiście przy użyciu właściwych metod, zdecydowanie innych aniżeli te, które są skuteczne i odpowiednie dla starszych dzieci czy młodzieży. A zatem maluchom nie przekazuje się filozoficznych sentencji. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą w przypadku dzieci jest bowiem nauka przez zabawę.

I tak np. maluszki przy pomocy i w towarzystwie wychowawców przedszkolnych ogrywają różne scenki bądź analizują swoje zachowania, które pamiętają z przedszkola. Dzieci dowiadują się wówczas, jak odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem oraz jak należy zwracać się do dorosłych. Poprzez zabawy w grupie zaś uczą się tego, w jaki sposób układać dobre i pełne wzajemnego szacunku relacje między sobą. Ponadto dobry wychowawca opowiada i pokazuje dzieciom, jak ważne są bezinteresowne i dobre uczynki. Maluchy dzięki temu dowiadują się, jak łatwo można pomóc rodzicom i innym członkom rodziny w domu oraz dlaczego i w jaki sposób należy opiekować się słabszymi.

Przeprowadzane w ten sposób zajęcia wpływają bardzo korzystnie na emocjonalny rozwój dzieci. Maluchy uczą się odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz pogłębiają swoją empatię i wrażliwość. Uczą się także takich pojęć jak szacunek czy życzliwość. Wreszcie mogą dowiedzieć się, jakie konsekwencje wynikają z konkretnych ich zachowań. Zrozumieć, że w życiu postępujemy wedle ustalonych zasad, które nie zawsze nam się podobają.

Świat dookoła nas

Wychowawca przedszkolny odgrywa także bardzo ważną rolę w rozwoju naszego dziecka jako osoba, która pokazuje mu otaczający go świat. Podobnie jak w przypadku nauki o dobru i złu, dziecko uczy się świata zarówno w trakcie zajęć, jak i pomiędzy nimi podczas prostych czynności. Stąd wybierając przedszkole dla naszego malucha, oprócz upewnienia się, czy dana placówka organizuje zajęcia z rytmiki i języków obcych, warto również poznać kadrę wychowawców. Warto porozmawiać z przyszłymi opiekunami i zapytać, jak dokładnie wyglądają zajęcia i czas pomiędzy nimi. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę na temat planu dnia oraz będziemy mogli się przekonać, czy zatrudnieni przez placówkę pedagodzy realizują w pełni idee wychowania, jakie nam odpowiadają.

Świetny przykład stanowić mogą zajęcia na temat pogody, które prowadzone są w Przedszkolu RazDwaTrzyMy w Warszawie. Jak wytłumaczyć maluchowi, co to jest pogoda? Oczywiście poprzez zabawę. Dzieciom trzeba najpierw wytłumaczyć, że pory roku zmieniają się, a razem z nimi zmienia się otoczenie. Maluchy przez zabawę uczą się symboli pogodowych, a także pojmują potrzebę dopasowania stroju do panujących warunków atmosferycznych. Dowiadują się, dlaczego trzeba nosić kalosze i do czego służy parasolka. Dzieci przygotowywane są także na zmiany zachodzące za oknem i  z zaciekawieniem wychodzą na plac zabaw, aby zbierać kasztany czy lepić bałwana.

Naukę o pogodzie można oczywiście połączyć z rozbudzaniem zmysłu artystycznego. Maluchy mogą bowiem rysować obrazki, które kojarzą im się z daną porą roku lub próbować naśladować dźwięki, jakie wydaje wiatr czy burza.

Wspomaganie rozwoju dziecka

Na koniec trzeci równie ważny aspekt roli wychowawców przedszkolnych, a mianowicie wspomaganie rozwoju dziecka. Marzeniem każdego rodzica jest, aby jego maluch szybko się usamodzielnił i potrafił nawiązywać poprawne relacje z rówieśnikami, a w przyszłości prowadził zdrowe i szczęśliwe dorosłe życie. Dlatego tak istotna jest szybka i właściwa diagnoza w przypadku, gdy maluch ma problem np. z emocjami, motoryką czy innym aspektem zdrowotnym. Jeśli wybierzemy dla dziecka dobre przedszkole, które zatrudnia wykwalifikowanych wychowawców, wówczas jest duża szansa na to, że poradzimy sobie z problemem szybko i skutecznie. Dobre rozwiązanie stanowi przedszkole integracyjne. W nim pracują bowiem specjaliści, którzy na co dzień zajmują się wspomaganiem rozwoju najmłodszych. Dzieci w takiej placówce zaś uczą się, jak radzić sobie ze swoimi trudnościami oraz jak sobie nawzajem pomagać.

[avg] ([per]) [total] vote[s]