Ludziom, którzy się uśmiechają, żyje się lepiej. Niestety, wiele osób ukrywa swój uśmiech z powodu wady zgryzu. Wysunięte lub cofnięte zęby, diastema, ciasny łuk zębowy – to wszystko odbiega nie tylko od kanonu piękna, ale i normy fizjologicznej. Warto zadbać o jedno i drugie! Pomoże w tym aparat ortodontyczny. Jakie funkcje pełni aparat na zęby w leczeniu ortodontycznym?

Jak wykonuje się aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny to wyjątkowo osobisty sprzęt. Nasz aparat nie będzie pasował do szczęki nikogo innego i tylko na naszych zębach przyniesie oczekiwane rezultaty. W jaki sposób przygotowuje się aparat ortodontyczny? Więcej opowie o tym specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Ferreus w Warszawie:

Zanim technicy ortodontyczni przystąpią do wykonania aparatu, potrzebujemy bardzo dokładnych informacji o tym, jak wygląda uzębienie pacjenta. Dlatego przeprowadza się nie tylko oględziny, ale tez wykonuje zdjęcie rentgenowskie obu całych szczęk i pobiera wycisk. Na tej podstawie tworzy się aparat idealnie dopasowany do uzębienia pacjenta. Dotyczy to aparatów stałych i ruchomych. Oba rodzaje wykonuje się na miarę.

Z tego powodu nie wystarczy jedna wizyta u ortodonty, aby rozpocząć korygowanie wady zgryzu. Najpierw przeprowadzany jest wywiad, lekarz dokładnie ogląda zęby i rozmawia z pacjentem na temat oczekiwań oraz problemów. Niekiedy przed rozpoczęciem noszenia aparatu należy usunąć, uzupełnić lub wyleczyć niektóre zęby. Gdy to wszystko pacjent ma za sobą, nadchodzi dzień, w którym zakłada się aparat. Ruchomy po prostu mocuje się przy podniebieniu, a stały przykleja się do zębów. To czas na ostatnie poprawki, np. przycięcie zbyt długiego drutu w aparacie stałym albo podszlifowanie obcierającej dziąsło płytki aparatu ruchomego.

Co ma zrobić aparat na zęby?

Istotą aparatu na zęby jest wywieranie na nie starannie dobranej siły. W tym celu używa się najczęściej odpowiednio dobranego pod względem twardości, sprężystości i kształtu druta. Jego możliwości są znacznie większe, niż się wydaje! Aparatem ortodontycznym można m.in.:

  • ułożyć zęby w idealny łuk,
  • wyprostować wychylone zęby,
  • zredukować szpary między zębami,
  • poszerzyć przestrzenie międzyzębowe,
  • ułożyć prosto zrotowane zęby,
  • wyrównać wysokość zębów w łuku.

Co ważne, aparat to nie tylko zamki i druty. Na niektórych etapach stosuje się różnego rodzaju dodatkowe elementy: gumki, sprężyny, łuki podniebienne, płytki, łańcuszki i inne – w zależności od potrzeb. Umożliwiają one np.: wysunięcie cofniętej żuchwy, rozbudowanie łuku zębowego, pionizację języka, a nawet korekcję wady wymowy.

Przystępując do leczenia ortodontycznego, warto pamiętać, że służy ono nie tylko estetyce. Poprawnie ułożone zęby usprawniają żucie i mówienie, łatwiej utrzymać je w dobrym stanie i mniej się psują.

[avg] ([per]) [total] vote[s]