Czujnikiem ruchu nazywamy urządzenie, które dzięki zastosowanej elektronice działającej aktywnie lub pasywnie wykrywa ruch i uruchamia powiązane urządzenia. Nowoczesne detektory ruchu najczęściej wykorzystywane są do włączania światła, inicjowania alarmów, sterowania wentylacją pomieszczeń, a także w automatyzacji np. armatury łazienkowej. Przyjrzyjmy się bliżej ich poszczególnym rodzajom i sposobom wykorzystania.

Czujniki ruchu są powszechnie wykorzystywane w systemach przeciwwłamaniowych  i w automatyzacji budynków zarówno na potrzeby budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, jak i w rozmaitych przedsiębiorstwach – mówi specjalista ze sklepu internetowego elektryczny.pl.

Po co stosować czujniki ruchu?

Urządzenia do detekcji ruchu w instalacjach oświetleniowych mają na celu przede wszystkim zapobieganie marnotrawstwu energii elektrycznej w rzadko odwiedzanych pomieszczeniach, których użytkownikom często zdarza się zapominać o wyłączaniu światła.

Świetnie sprawdzają się również na klatkach schodowych, gdzie automatyczne włączenie światła jest sporym ułatwieniem, kiedy mamy zajęte ręce lub znalezienie włącznika w ciemności jest mocno utrudnione. Z kolei czujniki montowane w łazienkach mogą być zintegrowane nie tylko ze światłem, ale także uruchamiać wentylację.

Czujniki ruchu służące wykrywaniu intruzów na terenie posesji w oczywisty sposób zwiększają bezpieczeństwo ludzi, a w przypadku nieobecności właścicieli – mienia znajdującego się na zabezpieczonym w ten sposób terenie.

Rodzaje czujników ruchu

Najpopularniejszy rodzaj czujników ruchu stanowią urządzenia pasywne, których działanie opiera się na zasadzie wykrywania zmian w promieniowaniu podczerwonym. Czujniki PIR są najskuteczniejsze w wykrywaniu ruchu człowieka, przecinającym sektor wykrywania pod kątem prostym. Aby urządzenia były odporne na zmiany temperatury i ruch ciepłego powietrza, a zatem nie uruchamiały się np. pod wpływem ciepła pochodzącego z kominka, zwykle stosuje się w nich dwa sektory wykrywania.

Dokładniejsze w działaniu, a zatem mniej narażone na bezzasadne uruchomienie, są aktywne czujniki mikrofalowe. Takie detektory wykrywają zmiany fal odbijających się od otoczenia w monitorowanej strefie. Aktywne czujniki ruchu można umieszczać za przegrodami wykonanymi ze szkła, płyt karton-gips, drewna czy tworzyw sztucznych, co nie wpływa ujemnie na ich skuteczność.

Dla zwiększenia skuteczności czujników ruchu, coraz częściej projektuje się urządzenia łączące obie technologie. Detektory ruchu, które wykorzystują jednocześnie promieniowanie podczerwone i mikrofale, co jest szczególnie ważne w systemach bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega wywoływaniu fałszywych alarmów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]