Środki czystości to jedno z podstawowych narzędzi, służących utrzymaniu higieny pomieszczeń. Rodzajów i sposobów zastosowania środków jest tak wiele, że nie sposób ich zliczyć. Poniżej skupimy się na krótkiej typologii, ze względu na miejsce przeznaczenia danych preparatów.

Środki czystości do mycia i zabezpieczania podłóg

Rynek środków czystości obfituje w produkty, przeznaczone do mycia różnych rodzajów podłóg, np. drewnianych, winylowych, laminowanych czy też do płytek ceramicznych. Podstawową zasadą użytkowania detergentów jest ich dopasowanie do danego typu podłogi. Niektóre środki chemiczne mogą bowiem działać szkodliwie na takie powierzchnie, jak drewno czy delikatne płytki. Wszystkim, chcącym zaoszczędzić na pielęgnacji podłóg, poleca się stosowanie ekonomicznych w zużyciu koncentratów myjących.

Odrębnym od mycia podłogi zagadnieniem, jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Nieocenione w tym przypadku okażą się impregnaty, chroniące podłogę, ale też nadające jej właściwości antypoślizgowe i wysoki połysk. Podobnie, jak w przypadku detergentów, wyróżniamy rozmaite rodzaje impregnatów, w zależności od rodzaju podłogi. W sklepach znajdziemy więc środki do konserwacji linoleum, marmoleum, PCV czy też preparaty do ochrony tarketu. Chronią one przed przenikaniem brudu w mikropory podłogi, zabezpieczają przed rysami z butów i mebli, nadają jedwabisty połysk i ułatwiają codzienne mycie.

Środki do mycia szyb

Ważne miejsce w każdym schowku sanitarnym stanowią płyny do mycia szyb. Skoncentrowane środki myjące mają przeważnie szerszy zakres zastosowań, niż tylko szyby okienne. Gotowe preparaty służą m.in. do mycia ram okien, szkła czy szyb samochodowych.

Specjalna formuła chemiczna oraz odpowiednio dobrane składniki sprawiają, iż płyny do mycia szyb wysychają w sposób błyskawiczny, nie naruszając powłok malowanych oraz nie pozostawiając po sobie smug i zacieków. Jednocześnie, większość płynów posiada przyjazny, aromatyzowany zapach; i to mimo, że w znacznej części bazują one na alkoholu. Jest to składnik, dzięki któremu płyny działają szczególnie efektywnie, rozpuszczając brud z wszelkich powierzchni szklanych. Dobre preparaty do szyb posiadają także właściwości dodatkowe – działają owadobójczo czy antyparowo.

Środki czystości do kuchni

Pod pojęciem ,,środków czyszczących do kuchni”, rozumie się przede wszystkim chemię dla gastronomii oraz płyny do mycia naczyń – metodami tradycyjnymi, w zmywarce gastronomicznej czy przemysłowej. Wśród preparatów przeznaczonych dla gastronomii, ważne miejsce zajmują środki do mycia i dezynfekcji urządzeń kuchennych, takich jak lodówki czy piece konwekcyjne.

Dobrze działające, kuchenne środki czystości, pozwalają na utrzymanie higieny w miejscach o wysokim poziomie zatłuszczenia (np. wnętrzach piekarników, frytkownic itp.), efektywnie rozpuszczając zastane tam tłuszcze roślinne i zwierzęce. Za sprawą wysokiej wartości pH, preparaty tego typu mają również silne działanie przeciwbakteryjne – zapobiegają osadzaniu się kamienia oraz chronią naczynia i sprzęt (np. zmywarki) przed korodowaniem. W codziennej pielęgnacji kuchennej, dobrze sprawdzają się środki czyszczące w postaci emulsji (mleczka), likwidujące trwałe zabrudzenia i plamy ze stali nierdzewnej, ceramiki, emalii, szkła czy armatury sanitarnej.

Środki do toalet i łazienki

Są to przede wszystkim środki dezynfekująco-czyszczące, stosowane w sanitariatach, jak również w łazienkach – do pisuarów, muszli, WC, umywalek oraz płytek. Preparaty tego typu w skuteczny sposób usuwają naloty wapienne, kamień urynowy, brud, a także osadzające się resztki mydła i kosmetyków. Równocześnie, wykazują one silne działanie bakteriobójcze.

Środki do toalet posiadają właściwości szybkoschnące i nie pozostawiają smug, dzięki efektowi skraplania. Można ich używać zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i do doczyszczania oraz gruntownego mycia całej powierzchni sanitariatów. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w miejscach występowania wody twardej, a także do mycia kabin prysznicowych oraz usuwania pleśni.

Niezależnie od tego, jakich środków czystości potrzebujemy, warto, aby zaopatrzyć się w nie u sprawdzonego sprzedawcy. Godnym polecenia miejscem, w którym można nabyć wysokiej jakości preparaty, o właściwościach wcześniej wymienionych, jest sklep internetowy Hurtoownia.pl.