Nic tak nie daje poczucia komfortu i bezpieczeństwa jak solidne drzwi wejściowe! A jednak gdyby nie montowane w nich zamki zapewne niewiele by znaczyły. Choć to mały i stosunkowo prosty mechanizm, naprawdę wiele od niego zależy. To dlatego warto wiedzieć, jaki jego rodzaj będzie najkorzystniejszy, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu. Jakie wyróżnia się zamki do drzwi?

Podstawowe rodzaje zamków

Zamki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  • nawierzchniowe,

Zamki wpuszczane są umieszczane w drzwiach zewnętrznych. Działają na zasadzie przekręcenia klucza we właściwą stronę, przesunięcia ryglowania i otwierania. Im większa liczba rygli oraz lepsza jakość materiału, z jakiego jest wykonany zamek wpuszczany, tym lepszy efekt. Zamki wpuszczane są ukryte wewnątrz skrzydła drzwi. Zawsze trzeba do nich zamontować wkładkę, a więc element, gdzie wkłada się klucz. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju zamku jest to, że w razie gdyby się zepsuł, nie trzeba wymieniać całego mechanizmu, a jedynie wkładkę, która kosztuje co najwyżej kilkadziesiąt złotych.

Zamki nawierzchniowe są tak samo popularne, jak i wpuszczane. Instaluje się je na drzwiach od wewnątrz, a następnie przekręca, aby zaryglować drzwi. Zazwyczaj jest to metoda uzupełniająca, która daje poczucie realnego bezpieczeństwa, natomiast nie należy stosować zabezpieczenia wyłącznie w tej wersji. Powinien być to raczej dodatek do zamka wpuszczanego, ponieważ łatwo go zniszczyć przy użyciu siły.

Mniej znane rodzaje zamków

Oprócz tych dwóch głównych rodzajów zamków można jeszcze wyróżnić:

  • zamek wielopunktowy (skrzynkowy) – montowany wewnątrz drzwi; może być zamykany tylko na zatrzask uruchamiany z półobrotu klamki lub kilka typów zasuw, czyli na klucz prosty, z blokadą lub klucz płaski,
  • zamek wierzchni (zamek do drzwi bez wiercenia) – montowany bez wiercenia. Zasuwa wchodzi w blokadę przykręconą do ościeżnicy. Zazwyczaj umieszcza się go w drzwiach cienkich albo wtedy, kiedy wiercenie po prostu nie jest możliwe,
  • zamek oszczędnościowy – zamek używany np. w biurach; nie ma zasuwy, tylko zapadkę uruchamianą za pomocą obrotowej klamki.

– Samych rodzajów, a więc i produktów zamkowych jest tysiące, dlatego trudno byłoby je wszystkie wyróżnić. Tak szeroki wybór może wywołać u człowieka konsternację, dlatego najlepiej poradzić się specjalisty, który zajmuje się sprzedażą i/lub wytwarzaniem zamków. Teraz bardzo popularne są zamki cyfrowe, które zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa – tłumaczy przedstawiciel firmy DOM Polska.

Wybór zamka to nie lada wyzwanie, nie warto jednak na nim oszczędzać, bo to dzięki niemu potencjalni złodzieje będą mieli problem z dostaniem się do środka. Warto przyjrzeć się ofertom różnych firm, a w razie czego – pytać.

Rate this post