Myśląc o zabezpieczeniach okiennych, zwykle kojarzymy wyłącznie te przeciw złodziejom. Tymczasem okna można ulepszać w rozmaity sposób. Istnieją zabezpieczenia przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń lub zbyt dużym nasłonecznieniem. Przemyśl kwestię zakupu akcesoriów okiennych, ponieważ tego typu osłona może znacznie zwiększyć komfort użytkowania pomieszczenia.

Osłony na okna przeciw słońcu

Żeby regulować ilość światła i ciepła w pokoju, można wykorzystać po prostu rolety lub zasłony. Tego typu zabezpieczenia są tanie i bardzo użyteczne. Wśród nich możemy wybierać tanie roletki z marketów oraz bardziej efektowne systemy osłonowe jak chociażby rolety rzymskie i inne tym podobne.Co istotne, można je łatwo zdejmować w miarę potrzeby. Rolety zwykle są montowane wewnątrz pomieszczeń – podobnie zresztą jak żaluzje. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić zabezpieczeń zewnętrznych. Zwykle mają one charakter okiennic lub solidnych rolet wykonanych np. z aluminium.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Okna możemy chronić przed włamywaczami. Po pierwsze – można zabezpieczać klamki. Niektóre wyposaża się w zamek zamykany na klucz. Poza tym możliwe jest zabezpieczenie zawiasów. Warto także przemyśleć kwestię zainstalowania dodatkowych zamków w drzwiach. Oczywiście solidność okien w dużej mierze zależy od odporności samej ramy i szyby. W miejscach wyeksponowanych na ewentualne ataki należy montować te najmocniejsze. Warto stosować też tzw. grzybki antywłamaniowe.

 

 Zabezpieczenie przeciw owadom

Świetnym pomysłem jest używanie latem moskitier. Dzięki temu można cieszyć się świeżym powietrzem bez obawy o ukąszenia owadów. Zarówno komary, jak i zwykłe muchy są po prostu bardzo irytujące. Lepiej się od nich uwolnić zawczasu. Wielu z nas boi się moskitier sądząc, że zabierają one sporo światła. Nie warto jednak specjalnie się tym przejmować. Dziś można kupić leciutkie i cienkie moskitiery, które przepuszczają sporo światła, jednocześnie hamując owady przed ich dostaniem się do wnętrza pomieszczenia.

Te nieznośne ptaszyska!

Zabezpieczenia okienne to także specjalne osłony przeciw ptakom. Tego typu akcesoria przydają się przede wszystkim na balkonach lub w blokach. Dzięki siatkom można zabezpieczyć szyby przed uderzaniem ptaków. Takie rozwiązanie w ostatnich latach odchodzi jednak do lamusa – dzieje się tak głównie przez wzgląd na niską estetykę rozwiązania. Siatka kojarzy się z więzieniem lub biednymi, niebezpiecznymi dzielnicami.

O wiele bardziej popularne są kolce, które montuje się tuż przy ramie. Ptaki szybko przyzwyczajają do obecności takich zabezpieczeń i omijają okno z daleka. Niekiedy zamiast kolców montuje się specjalne elektryczne systemy, które skutecznie przeszkadzają ptakom w lądowaniu.

Kicia! Nie wchodź tam!

Posiadanie kota wiąże się ze sporą przyjemnością. Przed sprowadzeniem do domu zwierzątka należy się jednak zabezpieczyć. Szczególnie, jeśli zwierzę miałoby dostęp do wysoko ulokowanych balkonów. Koty są zwinne i potrafią ocenić niebezpieczeństwo, czasami jednak w szale zabawy tracą równowagę i spadają w przepaść. Balkony należy zabezpieczać specjalną siatką, by zwierzę nie spadło przez balustradę. Chroń swoje domowe zwierzęta przed niebezpieczeństwem upadku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]