Schody to nie tylko funkcjonalny dodatek pozwalający na przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. To również stylowy element, który wpisany stylistycznie w wystrój mieszkania, podkreśli jego charakter. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się schody zabiegowe. Stanowią nic innego jak rodzaj konstrukcji z biegiem skręcającym pod kątem prostym. Przypominają odwróconą literę U lub L. Zajmują niewielką powierzchnię – z racji braku podestu i stopni o różnej wielkości, stąd też cieszą się dużym zainteresowaniem. Z tego względu szczególnie polecane są do niskich i małych pomieszczeń. Schody zabiegowe mogą występować w kilku wersjach: drewnianej, betonowej i metalowej.

Ponadczasowe i naturalne drewno

Największą popularnością cieszą się schody wykonane w całości z drzewa. Doskonale wpisują się w najmodniejsze obecnie trendy wnętrzarskie, a do tego wprowadzają ciepły i przytulny nastrój. Powierzając ich wykonanie firmie stolarskiej mamy pełny wgląd, co do ich ostatecznego kształtu. Przed zatwierdzeniem projektu wykonywana bowiem jest wirtualna aranżacja, po której akceptacji tworzone będą schody zabiegowe.

Schody o konstrukcji betonowej

Alternatywą dla schodów w całości wykonanych z drewna są te o konstrukcji betonowej okładanej drzewem. Choć popularne to jednak w mniemaniu stolarzy – trudne do zrealizowania, jeśli chodzi o późniejszy montaż drewnianych elementów. Konstrukcja schodów zabiegowych może pozostać całkowicie betonowa. Z uwagi na fakt, że do ich wykonania używa się specjalnego betonu architektonicznego, którego powierzchnia pozostaje gładka i jednolita, projekt wygląda nowocześnie i spektakularnie. Takie schody można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy obejmuje złożenie zamówienia w fabryce zajmującej się sprzedażą prefabrykatów i zamontowanie gotowych elementów. Drugi natomiast polega na wylewaniu ich na miejscu z zastosowaniem odpowiedniej jakości betonu i należnych mu szalunków. Równie interesującym rozwiązaniem jest pokrycie ich mikrocementem, którego różnorodność struktur i kolorów pozwoli na dopasowanie go do każdego wnętrza. Co ciekawe, taki rodzaj schodów zabiegowych wykazuje się wysoką wytrzymałością na uderzenia i ścieranie się powłoki, co dodatkowo wpływa na ich rosnącą popularność.

Modne schody w konstrukcji metalowej – nie tylko do wewnątrz

Choć schody metalowe najczęściej widywane są w kręconej postaci, spotkać można projekty o konstrukcji zabiegowej. W zależności od posiadanego funduszu, mogą być kute (trzeba liczyć się z bardzo wysokimi kosztami) lub wykonane z gotowych elementów. Ich podstawową zaletą jest stosunkowo niewielka waga (w porównaniu ze schodami żelbetowymi) oraz możliwość łączenia z innymi materiałami, np. szkłem, kamieniem czy drewnem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]