Wybór schodów wewnętrznych nie jest wcale taki prosty. Jednobiegowe, dwubiegowe, a może spiralne lub zabiegowe? Ich rodzaj zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale również od przestrzeni w mieszkaniu. Sprawdź, jakie schody wewnętrzne pasują do Twojego domu, aby dla wszystkich mieszkańców korzystanie z nich było ułatwieniem, a nie męczącą czynnością.

Schody jednobiegowe

Najłatwiejszym do wykonania rodzajem są schody jednobiegowe, które są proste, czyli nie posiadają żadnych zabiegów i mają jednakową szerokość. Jeden bok ustawiony jest wzdłuż ściany, a drugi przylega do powierzchni korytarza lub salonu, w którym schody są umieszczone. Niestety, są trochę męczące ze względu na konieczność pokonywania dużej liczby stopni bez spocznika, a ponadto zabierają dużo miejsca, dlatego nie są polecane do montażu w niewielkich lub nieustawnych domach.

W przypadku schodów jednobiegowych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ich do łączenia niskich kondygnacji, np. parteru z antresolą. Warto zauważyć, że pod nimi znajduje się przestrzeń, którą można wykorzystać na schowek lub toaletę. Niewątpliwą zaletą schodów jednobiegowych jest identyczna szerokość wszystkich stopni, co w znacznym stopniu ułatwia wykończenie ich dowolnym materiałem. Ponadto, można do nich dobrać proste balustrady i poręcze, które są oferowane jako gotowe elementy i nie trzeba zamawiać ich na wymiar.

Schody dwubiegowe i trójbiegowe

Najbardziej popularnym rodzajem schodów wewnętrznych są schody dwubiegowe ze spocznikiem – bardzo wygodne, łatwe w montażu i zajmujące niewiele miejsca. Ich górny bieg jest położony równolegle do dolnego, a między nimi znajduje się spocznik, co sprawia, że są bardziej funkcjonalne niż schody jednobiegowe i wygodne, zwłaszcza w domu, gdzie mieszkają dzieci i osoby starsze. Dodatkowym ułatwieniem są stopnie jednakowej szerokości.

O wiele więcej miejsca zajmują schody trójbiegowe, mające zastosowanie np. w przestronnych salonach dwukondygnacyjnych, którym nadają reprezentacyjny charakter. Są one niezwykle wygodne (dzięki krótkim biegom i dwóm spocznikom), ale ich montaż jest kosztowny ze względu na dużą ilość elementów do wykończenia.

Schody spiralne i zabiegowe

Często spotykane w domach są także schody kręcone, zwane również spiralnymi. Nie wymagają dużo miejsca, są bardzo łatwe w montażu, ale nie tak wygodne jak wspomniane wcześniej rodzaje. Ich bieg jest wpisany w koło, a stopnie mają kształt klinów i są umocowane w centralnie usytuowanym słupie lub w ścianie nośnej, która otacza schody. Z racji tego, że są one dość strome, co znacznie zmniejsza ich funkcjonalność, lepiej zamontować je w miejscach, z których nie trzeba często korzystać – wyjaśnia doradca klienta ze sklepu internetowego Lesprit.pl, który oferuje m.in. szeroki wybór schodów wewnętrznych.

Ostatnim rodzajem omawianych schodów wewnętrznych są schody zabiegowe, które zamiast spocznika mają kilka stopni w kształcie klina. W początkowej fazie wchodzenia schody zabiegowe nie są zbyt wygodne, na co wpływa zwężająca się krawędź stopnia. Zaletą jest jednak fakt, że zajmują one małą powierzchnię.

[avg] ([per]) [total] vote[s]