Rolety są jednym z najpopularniejszych typów osłon okiennych. Występują w wielu wariantach, dzięki czemu sprawdzą się praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Ich zamontowanie jest również bardzo korzystne na salach wykładowych i konferencyjnych, gdzie potrzeba szybkiego i skutecznego zaciemnienia, by móc wyświetlać prezentacje multimedialne. Rolety wyposażone w sterowniki automatyczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Zewnętrzne rolety automatyczne

Rolety instalowane w domu występują w wersji zewnętrznej i wewnętrznej. Osłony znajdujące się w środku pomieszczenia przeważnie są wykonane z cienkiej tkaniny, która jest nawijana na rolkę znajdującą się przy górnej futrynie okna.

Rolety zewnętrzne są produkowane z metalu lub tworzywa sztucznego i mają znacznie bardziej solidną konstrukcję niż ich wewnętrzne odpowiedniki.

To właśnie w ich przypadku sprawdzi się sterowanie automatyczne – wyjaśnia pracownik firmy BoJeRo.

Jest to wygodne rozwiązanie między innymi dlatego, że przysłony montowane na zewnątrz są dosyć ciężkie, więc ich ręczne podciąganie wymagałoby sporego wysiłku. Dotyczy to szczególnie rolet o dużej powierzchni, na przykład montowanych na drzwiach tarasu.

Jeśli chcesz zamówić założenie rolet zewnętrznych sterowanych automatycznie, do wyboru masz dwa podstawowe rozwiązania. Pierwsze z nich to sterowanie zdalne za pomocą pilota. Nadajnik pilota przekazuje sygnał do odbiornika w mechanizmie rozwijającym i zwijającym osłony.

Drugą możliwością jest sterowanie przewodowe. W tym przypadku w ścianie koło okna instaluje się panel z przyciskami, którymi podnosi się i opuszcza rolety. Taki system działania wiąże się z koniecznością poprowadzenia okablowania, dlatego warto zaplanować wykonanie już na etapie projektu budynku. Jeśli chcesz założyć rolety ze sterowaniem przewodowym w istniejącym obiekcie, konieczne jest wykonanie rowków w ścianie pod przewody.

Rolety w domu inteligentnym

Domy inteligentne są wyposażone w wiele systemów, które reagując na zaistniałe czynniki, dopasowują działanie urządzeń do zaprogramowanych ustawień. Bardzo często spotykanym elementem wyposażenia takich obiektów są rolety sterowane automatycznie. Można połączyć je ze stacją pogody, która w zależności od warunków atmosferycznych, na przykład wystąpienia opadów deszczu, spowoduje samoistne opuszczenie osłon. System ich podnoszenia i opuszczania może być również połączony z urządzeniami grzewczymi i klimatyzacją. Rolety automatycznie się zasuną, jeśli zostanie włączony zimny nawiew lub ogrzewanie.

Korzystne jest także zaprogramowanie tzw. trybu wyjazdowego. Osłony będą się podnosić i opuszczać w różnych porach, aby dać wrażenie, że domownicy są obecni w budynku.

Rate this post