Oświetlenie domu pełni nie tylko rolę użytkową – pozwala nam sprawnie funkcjonować również po zmroku – ale też estetyczną. Dobrze dobrane światło pozwala stworzyć odpowiedni klimat pomieszczenia i znacząco poprawić jego wygląd. Jakiego rodzaju lampy domowe znajdziemy na rynku?

Oświetlenie górne

Do tej kategorii zaliczamy zarówno klasyczne żyrandole, zwisające z centralnego punktu sufity, jak i nowocześniejsze modele lamp, składających się z kilku mniejszych źródeł światła, które można dowolnie kierować.

Główną zaletą tych urządzeń jest to, że dostarczają największej ilości światła – mówi przedstawiciel firmy Eurołazienki. – Jeden żyrandol lub inna lampa podsufitowa wystarczy, by równomiernie oświetlić nawet bardzo duże pomieszczenia.

Kinkiety

Czyli lampy montowane na ścianach. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? Przede wszystkim kinkiety sprawdzają się, jeśli chcemy wyeksponować dane elementy wnętrza, bowiem światło skoncentrowane w jednym miejscu od razu przyciąga uwagę. W ten sposób możemy stworzyć przyjemny klimat wnętrza. Kinkiety są z drugiej strony nieco mniej wydajne niż żyrandole, bowiem światło nie rozchodzi się po okręgu, jak w przypadku żyrandoli, obejmując całe pomieszczenie, lecz po półokręgu – pozostała część światła jest tylko częściowo odbijana przez ściany. Im jaśniejszy kolor ścian, tym więcej światła odbitego. Kinkiety spisują się montowane nad lustrami w łazienkach, bowiem ich światło pada bezpośrednio na twarz osoby korzystającej z toalety, a nie na jej plecy.

Lampy podłogowe

Czyli wysokie lampy, stojące bezpośrednio na podłodze. Można je dowolnie ustawiać, w ten sposób kontrolując, które obszary wnętrza zostaną lepiej doświetlone, a które mają pozostać w mroku. Z drugiej strony ich wadą jest to, że zajmują miejsce na podłodze, gdzie nie można postawić nic innego.

Lampy stolikowe, biurkowe

Mniejsza wersja lamp podłogowych, przeznaczona do postawienia na blacie biurka czy stołu. Dzielą te same wady i te same zalety co te pierwsze – przeznaczone są do oświetlania blatów w czasie wykonywania konkretnych czynności, np. pisania bądź czytania.

Rodzaje źródeł światła

Poza wyborem odpowiedniej lampy, istotną decyzją jest również wybór stosownego źródła światła. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się diody LED – są energooszczędne, wydajne i bardzo trwałe. Powoli zastępują one na rynku świetlówki, które choć również pozwalają zmniejszyć pobór energii potrzebnej do oświetlenia domu, to jednocześnie mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia ze względu na znajdujące się w nich pary rtęci.