Fototapety są dostępne w wielu rodzajach. Różnią się one przede wszystkim właściwościami i przeznaczeniem. Warto wiedzieć nieco o dostępnych typach fototapet, ponieważ nie każda sprawdzi się równie dobrze na każdej ścianie. Dowiedz się więcej o rodzajach fototapet, ich mocnych i słabych stronach i zastosowaniach, a następnie wybierz taką, która będzie idealna dla Twojego wnętrza.

Podział fototapet ze względu na podłoże

Pierwszym omawianym tu kryterium, według którego można podzielić fototapety na rodzaje, jest podłoże, na którym obraz jest nadrukowany. Możliwości jest coraz więcej. Jeszcze dwie‒trzy dekady temu tapety były wyłącznie papierowe i nie dało się nadrukować wyraźnego obrazu o żywych kolorach. Nowe materiały, a także te już używane, ale udoskonalone, pozwoliły na stworzenie fototapet.

Fototapety można drukować na:

  • papierze tapetowym,
  • podkładzie lateksowym, czyli papierze syntetycznym wzmacnianym lateksem,
  • podłożu winylowym,
  • flizelinie,
  • płótnie.

Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się inną trwałością, efektem wizualnym, a także sposobem klejenia. Mimo szerokiego wyboru najpopularniejsze są fototapety papierowe i fototapety na flizelinie. Jedne i drugie można znaleźć w sklepie Kraina Barw dla Dzieci. Co sprawia, że akurat te dwa rodzaje dekoracji ściennych są najchętniej wybierane?

Fototapety papierowe to najcieńsza, a jednocześnie najmniej trwała opcja. Nie jest odporna na wilgoć, przetarcia i zabrudzenia. Choć nie powinno się jej stosować w kuchni czy łazience, z powodzeniem może być użyta w salonie czy sypialni. Za jej wykorzystaniem przemawia szczególnie niska cena.

Fototapety na flizelinie to w istocie tapety winylowe na dodatkowym podłożu. Mają znaczną grubość, dzięki czemu można je kleić nawet na chropowatych nierównych ścianach. Można je czyścić na mokro, bo nie uszkadza się pod wpływem wilgoci. Wykazują znaczną odporność mechaniczną i chemiczną. Jest też łatwa w nanoszeniu, bo wymaga smarowania klejem jedynie ściany.

Rodzaje fototapet – różne przeznaczenie

Fototapety mają różne zastosowania. Jaka fototapeta sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?

Do suchych wnętrz nienarażonych na zabrudzenia, takich jak salon albo sypialnia, nada się idealnie fototapeta papierowa. Można nieco poprawić jej właściwości oraz żywość kolorów, wybierając wariant z ochronną warstwą laminatu. Ten rodzaj jest najtańszy, więc stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą odmienić dom niskim kosztem.

Do pomieszczeń, gdzie ryzyko zabrudzenia albo wytarcia tapety jest większe, lepiej nada się fototapeta na flizelinie. To dobre rozwiązanie np. w przedpokoju albo pokoju dziecięcym.

Do kuchni i łazienki, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza, a także zachodzi ryzyko zabrudzenia (olejami, sosami, środkami chemicznymi), również można polecić fototapety na flizelinie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]