Zgodnie z obowiązującymi w Polsce w przepisami, dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych do ukończenia 12. roku życia bądź osiągnięcia 150 cm wzrostu. Nieprzestrzeganie prawa wiąże się nie tylko z mandatem i punktami karnymi. Podczas kolizji może także się przyczynić do powstania poważnych urazów, a w najgorszym przypadku do śmierci dziecka. Jakie modele są dostępne na rynku i jak je dopasować do potrzeb małego pasażera?

Rodzaje fotelików samochodowych

Dostępnych jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Główny podział to ten ze względu na kategorię wagową, aczkolwiek ważne są także sposób i kierunek montażu. Specjaliści wyznaczyli główne grupy fotelików. Są to:

  • grupa „0” dla dzieci o wadze do 10 kg i od urodzenia do około 6-9 miesięcy,
  • grupa „0+” dla dzieci o wadze do 13 kg i od urodzenia do około 12–15 miesięcy,
  • grupa „I” dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg i wieku od około 9 miesięcy do 4 lat,
  • grupa „II” dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg i wieku od około 4 do 6 lat,
  • grupa „III” dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg i wieku od około 6 do 11 lat.

Ze względu na montaż możemy wyróżnić foteliki instalowane za pomocą pasów bezpieczeństwa bądź systemu ISOFIX. Ważny jest także kierunek jazdy – w sklepach są dostępne modele przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Co warto wiedzieć o fotelikach samochodowych?

Foteliki samochodowe z głównych grup są lepiej dostosowane do wymagań dziecka w zakresie wagi, aczkolwiek służą jedynie przez określony czas. Oprócz wyżej wymienionych można spotkać wiele innych, łączących ze sobą np. 2 lub więcej grup. Jednym z przykładów są foteliki 9-36 kg łączące w sobie grupę 1, 2 i 3. Chcąc wybrać właściwy, warto poznać ich charakterystykę.

Modele z grupy 0 są zawsze montowane tyłem do kierunku jazdy, gdyż taki sposób zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla kręgosłupa dziecka. Mogą być one zainstalowane za pomocą pasów samochodowych bądź bazy ISOFIX. Z kolei te z grupy 0+ są wyposażone w specjalną wkładkę redukcyjną, która zmniejszając jego powierzchnię, zapewnia maluchowi większe bezpieczeństwo i wygodę. Tego rodzaju siedziska mają kształt „odwróconej skorupy żółwia”.

Specjaliści z Elhand Sp. z o.o. wyjaśniają, że dla nieco starszych maluchów są już przeznaczone foteliki z kategorii I, które również mogą być montowane we wspomniany, dwojaki sposób. Wiele z nich ma możliwość odwrócenia tyłem do kierunku jazdy, co jest zalecane do momentu ukończenia 4. roku życia, ale też przodem.

Modele z grupy II i III są przeznaczone już jedynie do montażu przodem, najczęściej przy wykorzystaniu pasów samochodowych. Niektóre z nich są wyposażone w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Jest to ostatni rodzaj fotelika, który służy dziecku do ukończenia 12. roku życia.