Fotowoltaika staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Nie tylko chętnie wykorzystujemy energię słoneczną do ogrzania naszych domów, lecz również przetwarzamy ją na szerszą skalę, instalując na rozległych terenach farmy fotowoltaiczne. Niezależnie od wielkości instalacji kluczem do jej prawidłowego działania będą falowniki fotowoltaiczne. Jaki ich rodzaje możemy wyróżnić?

Falownik fotowoltaiczny jest urządzeniem elektrycznym, zamieniającym prąd stały, pochodzący z baterii słonecznych, na prąd przemienny. Jest, obok baterii, najważniejszym i zarazem najbardziej skomplikowanym technicznie elementem panelu fotowoltaicznego. Przyjrzyjmy się, jakie rodzaje falowników fotowoltaicznych możemy wyróżnić ze względu na poszczególne kryteria.

Wielkość 

Każdy falownik powinien być optymalnie obciążony, aby uzyskać najwyższą sprawność; obciążenie to powinno być dobrane do mocy falownika. Wyróżnić możemy zatem falowniki centralne, przystosowane do pracy na farmach fotowoltaicznych, na których moc dochodzi do setek kilowatów, mikrofalowniki, które mogą współpracować tylko z jednym panelem fotowoltaicznym oraz falowniki stringowe, montowane w małych instalacjach. Jeśli myślisz o zainstalowaniu na swojej prywatnej lub firmowej posesji systemu paneli fotowoltaicznych i nie wiesz jaki rodzaj falowników wybrać, zwróć się do firmy Sprivent z Poznania. Zespół specjalistów z zakresu fotowoltaiki pomoże Ci przebrnąć przez cały proces.

Sieć

Innym rodzajem falowników fotowoltaicznych będą falowniki wyspowe, nie współpracujące z siecią elektroenergetyczną i nie oddające do niej energii oraz sieciowe, synchronizujące się z istniejąca siecią. Akumulatory pierwszych przetworników bez trudu naładujemy, w przypadku falowników sieciowych nie będziemy mieli takiej możliwości.

Technologia

Ostatnim kryterium podziału będzie rodzaj technologii, używanej przez urządzenie. Pierwsze, najbardziej rozpowszechnione, to beztransformatorowe. Są lżejsze i bardziej sprawne; najlepiej działają przy środkowym zakresie napięcia pracy oraz w zakresie 20-100% mocy nominalnej. Transformatorowe z kolei będą niezbędne przy instalacjach, przy których wymagane jest uziemienie tablicy, dzięki galwanicznej izolacji.

Oba rodzaje falowników pracują nieefektywnie w dolnych zakresach mocy. Warto o tym pamiętać, gdyż niewykorzystanie pełnej mocy urządzenia będzie skutkowało wyższą jednostkową ceną wykorzystanej mocy, w przeliczeniu na Wat.