Bramy garażowe chronią wnętrze garażu nie tylko przed złodziejami, ale też przed czynnikami atmosferycznymi, a do tego stanowią element wpływający na wygląd naszego domu. Obecnie rynek oferuje wiele typów bram garażowych dostosowanych do rozmaitych warunków i potrzeb. Jakie rodzaje bram garażowych mamy do dyspozycji? Wybierz najlepszy dla siebie.

Bezpiecznie i ciepło – zastosowania bramy garażowej

W zależności od tego, do czego używamy garażu oraz jak jest on skonstruowany, będziemy mieć różne oczekiwania wobec warunków w nim panujących. Jeżeli garaż przylega do budynku mieszkalnego, może być przyczyną znacznych strat ciepła i podnosić koszty ogrzewania – wówczas izolacja termiczna może okazać się zyskowną inwestycją. Jeżeli z kolei garaż jest wolno stojący i nie spędzamy w nim czasu ani nie przechowujemy rzeczy wrażliwych na zmiany temperatury, zadowolimy się zwykłą bramą, która chroni jedynie przed niepogodą i kradzieżą.

Brama garażowa to jednak nie tylko ochrona. Jest to duży element, który istotnie wpływa na to, jak prezentuje się nasza posesja. Dlatego obok względów praktycznych warto mieć na uwadze także te estetyczne. Dobra brama garażowa powinna być zatem nie tylko solidna, ale też ciesząca oko.

Typy bram garażowych

Nowoczesne rozwiązania zaowocowały wieloma rodzajami bram garażowych. Każdy z nich ma nieco inną funkcję i sprawdza się najlepiej w określonych warunkach. Dobór bramy powinien być uzasadniony tym, jaką przestrzenią dysponujemy, oraz tym, do czego służy nam garaż. Należy też mieć na uwadze wyżej wspomniane względy energetyczne.

Wyróżniamy bramy: uchylne, boczne, rozwierne, segmentowe i roletowe (rolowane). Każda z nich otwiera się w inny sposób, oszczędzając lub zajmując miejsce przy wjeździe go garażu. Z tego względu nie każda brama będzie odpowiednia szczególnie tam, gdzie miejsca jest niewiele.

Najbardziej oszczędne pod tym względem są bramy rolowane i segmentowe – przesłona chowa się w całości w kasecie montowanej do ściany. Ponadto bramy segmentowe doskonale izolują ciepło, ponieważ ich wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa, a segmenty przylegają do siebie szczelnie. Dlatego też ten typ bramy jest zalecany w garażach przylegających do domu. Wysokiej jakości bramy garażowe można znaleźć na www.roll-adam.com.pl.