Nie każdy właściciel zwierzęcia domowego zdaje sobie sprawę, że aby nasz pupil był zdrowy oraz sprawny, konieczne jest regularne wykonywanie u niego badań kontrolnych. Mają one szczególne znaczenie zwłaszcza dla starszych czworonogów, które, ze względu na swój wiek, są bardziej narażone na występowanie pewnych chorób. Jakie badania diagnostyczne powinniśmy wykonywać u starszych zwierzaków?

Badania diagnostyczne u starszych zwierząt – profilaktyka chorób

O starszym zwierzęciu mogą mówić posiadacze czworonogów w wieku od ok. 8 lat wzwyż. U takich zwierząt konieczne jest także regularne przeprowadzanie badań diagnostycznych. Jeśli chcemy odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie i samopoczucie naszego pupila, powinniśmy badać go przynajmniej raz do roku. Należy bowiem pamiętać, że zwierzęta domowe żyją dużo krócej niż my. Takie badania przeprowadzają dobre lecznice weterynaryjne, na przykład Przychodnia weterynaryjna w Chorzowie.

Warto także wiedzieć, że w przypadku psów, proces ich starzenia się rozpoczyna się tym wcześniej, im zwierzę jest większe. I tak, duży pies zaczyna starzeć się już około 6. roku życia, podczas gdy mniejsze rasy od 8. roku życia. Organizm kotów z kolei wkracza w okres starzenia się około 8-10. roku życia. Powinniśmy mieć to więc na uwadze, planując naszą opiekę nad zwierzęciem. O wykonywaniu corocznych badań diagnostycznych u starszych zwierząt domowych powinniśmy pamiętać nawet w wypadku, kiedy nasz pupil dobrze się czuje, nie choruje i jest aktywny. Badania te są bowiem profilaktyczne i mają na celu jak najwcześniejsze wykrycie chorób, jeszcze zanim się one rozwiną u zwierzęcia.

Jakie badania należy wykonywać u starszego zwierzaka?

Podstawowymi badaniami, które powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności, są: standardowe badanie krwi, badania biochemiczne oraz badanie moczu. Badania te wykonamy w gabinecie weterynaryjnym, a dzięki ich wynikom lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia naszego zwierzęcia oraz podjąć odpowiednie kroki w razie wykrycia nieprawidłowości. Dzięki badaniom biochemicznym możliwe jest bowiem wykrycie chorób różnych narządów wewnętrznych, które często mogą przebiegać bezobjawowo, a za pomocą badania moczu potwierdzić prawidłową pracę nerek i układu moczowego naszego czworonoga. W razie wykrycia odstępstw od normy, które mogą sugerować chorobę u zwierzęcia, weterynarz zleci także dodatkowe badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Mogą to być badania USG, radiologiczne oraz endoskopowe. O wykonywaniu regularnych badań diagnostycznych warto pamiętać, gdyż dzięki nim mamy możliwość podarowania naszym pupilom dłuższego i lepszej jakości życia.