Samochody RC (z ang. radio/remote control) to zdalnie sterowane pojazdy, które wzbudzają zainteresowanie osób w każdym wieku. Choć to nie zwykłe zabawki, a zaawansowane modele, mogą zafascynować i kilkuletnie dziecko, i jego dziadka na emeryturze. Aby stworzyć klasyfikację samochodów RC, warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę odróżnia je od zdalnie sterowanych zabawek i przyjrzeć się im bliżej.

Modele RC kontra zabawkowe samochody

Już pierwszy rzut okiem na samochody RC i ich budowę zdradza, że dzieli je przepaść od zdalnie sterowanych zabawek, które dostępne są w marketach. Zabawkowym samochodem zajedziemy może na koniec mieszkania, podczas gdy zasięg radia nawet najmniejszego modelu RC to przynajmniej 200-300 m. Zupełnie inna jest też precyzja sterowania i właściwości jezdne. Precyzyjnie i płynnie regulujemy skręty, a prędkość hobbystycznego auta RC to kilkadziesiąt kilometrów na godzinę. Warto też dodać, że kiedy odwiedzimy sklep z autami RC, naszą uwagę powinna przykuć możliwość dokupienia części zamiennych i tuningowych, które nie są dostępne do zabawek. Możemy wyposażyć się nie tylko w całe koła, ale także w zębatki, łożyska, wahacze, czy drobne śrubki.

Podstawowa klasyfikacja samochodów RC

Nowoczesne samochody RC możemy podzielić na kilka sposobów. Najprostszy jest podział na samochody elektryczne i spalinowe. Kolejny jest podział na skalę modelu, np.:

  • skala 1:5 – nieczęsto spotykana, ale imponująca,
  • skala 1:8 – największa popularna,
  • skala 1:10 – jedna z najpopularniejszych,
  • skala 1:16 – pierwsza w miarę uniwersalna,
  • skala 1:18 – najmniejsza często spotykana.

Skale informują o stosunku zmniejszenia samochodu RC do rzeczywistej wielkości pojazdu, czyli np. model w skali 1:10 jest dziesięciokrotnie mniejszy niż jego oryginał. Warto wspomnieć, że im większy samochód, tym ma większy rozstaw osi, więc stabilniej zachowuje się przy dużych prędkościach. To także większe koła, a więc i większy skok zawieszenia. Małe samochody mogą nie radzić sobie poza asfaltem.

Podział aut RC ze względu na przeznaczenie

Inny podział, który znacznie więcej mówi o rodzajach poszczególnych aut RC, jest podział ze względu na przeznaczenie. Auta szosowe – są to wiernie odwzorowane repliki; niektórzy do aut szosowych zaliczają także modele ciężarówek. Kolejny rodzaj to zawodnicze auta RC, którymi możemy ścigać się na przykład na odpowiednio przygotowanych do tego torach. Auta terenowe to temat szerszy – ich podział przygotowaliśmy z pomocą hurtowni modeli i elementów zamiennych do modeli Scorpio-Polska z Hażlacha na śląsku:

  • buggy – lekkie samochody rekreacyjne wyposażone w duże koła z grubymi oponami, z bardzo wytrzymałym zawieszeniem i otwartym nadwoziem,
  • truggy – połączenie aut do jazdy terenowej i off-road, które sprawdzą się także do zabawy na trawie i asfalcie,
  • short cours – samochody terenowe przeznaczone m.in. do wyścigów specjalnych, które charakteryzują się zwartą sylwetką i dużymi kołami,
  • monster truck – typowe samochody terenowe, z nadwoziami najczęściej odwzorowującymi seryjne pojazdy pickup,
  • crawlery – modele przeznaczone do precyzyjnej jazdy w trudnym terenie.

Mamy nadzieję, że przygotowany podział ułatwi nieco rozpoznanie wśród tych niesamowitych czterokołowców, jakimi są zdalnie sterowane modele samochodów i zachęci do jeszcze mocniejszego zgłębienia tematu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]