Maszyny rolnicze stanowią nieodłączny element każdego gospodarstwa rolnego. Bez nowoczesnych rozwiązań dużo trudniej byłoby skutecznie i szybko zarządzać uprawami na wielu hektarach. Na rynku maszyn rolniczych możemy znaleźć wielu producentów, zarówno renomowanych, jak i mniej znanych. Czy w przypadku zakupu maszyny rolniczej marka ma jednak znaczenie?

W przypadku zakupów często kierujemy się wyborem konkretnej marki. Powody, dla których wybieramy akurat tego producenta są różne – możemy mieć dobre doświadczenie z daną marką, posiadać inny sprzęt tego samego wytwórcy, który będzie kompatybilny z nowo zakupionym, czy też kierujemy się zasłyszanymi opiniami. Każdorazowo warto jednak porównać sprzęt różnych producentów – być może okaże się, że za mniejsze pieniądze uzyskamy sprzęt tej samej klasy lub za nieco więcej środków dostaniemy dużo lepszą jakość. Odpowiedź na pytanie czy marka ma znaczenie najlepiej zna przedstawiciel firmy Agromarket.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego producenta maszyn rolniczych?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, czy w przypadku zakupu maszyny rolniczej od konkretnego producenta mamy możliwość skorzystania z bezproblemowego serwisu w razie jakichkolwiek problemów. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy maszyna będzie intensywnie eksploatowana, a jej nieobecność wpłynie na pracę w gospodarstwie. Szybki serwis w razie awarii pozwoli zminimalizować przestoje i związane z tym straty.

Dodatkowo istotne jest czy do danej maszyny rolniczej istnieją części zamienne oraz czy możliwe jest zamontowanie zamienników czy wyłącznie części oryginalnych. Może okazać się, że wymiana części eksploatacyjnych będzie stosunkowo droga – warto wówczas zorientować się w rozwiązaniach innych producentów.

Innowacyjne technologie czy prostota?

Producenci maszyn rolniczych proponują szereg rozwiązań, które ułatwiają pracę, czyniąc ją bardziej ergonomiczną, a tym samym wydajniejszą. Oprócz urządzeń o ciekawych rozwiązaniach technologicznych, mamy również duży wybór maszyn rolniczych mogących pochwalić się nie tylko osiągami, ale również wyglądem. Jeśli zależy nam nie tylko na parametrach technicznych, ale również dizajnie, możemy wybrać producentów doskonale znanych nie tylko rolnikom, na przykład ciągniki marki Lamborghini.

Z drugiej jednak strony, jeśli chcemy drobne naprawy wykonywać sami warto rozejrzeć się za maszynami rolniczymi posiadającymi wyłącznie podstawowe parametry. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji wymiany części czy płynów eksploatacyjnych będziemy mogli wykonywać we własnym zakresie.

Czy marka ma znaczenie?

I tak, i nie. Z jednej strony produkty konkretnych marek mogą mieć doskonałe parametry, być bezawaryjne i proste w obsłudze, jednak może okazać się, że będą one niewystarczające na nasze potrzeby. Ważniejsze od marki są jednak parametry, które będą spełniać wszystkie nasze wymagania. Choć, jeśli znajdziemy idealnego producenta, warto się go trzymać, ponieważ różne elementy z tej samej marki na pewno będą idealnie dopasowane do tego, co już posiadamy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]