Nie brak osób, które sądzą, że rękodzieło wymaga szczególnych zdolności manualnych. Tymczasem istnieją łatwe techniki rękodzielnicze, które warto opanować. Rękodzieło rozwija wyobraźnię, uczy cierpliwości i dokładności, pozwala rozluźnić się po trudnym dniu, a przede wszystkim daje dużo radości i satysfakcji. Jeśli sądzisz, że to nie jest zadanie dla Ciebie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Jesteśmy prawie pewni, że zmienisz zdanie.

Ozdoby (nie tylko) świąteczne ze styropianu

Technika ozdabiania styropianowych przedmiotów kolorowymi satynowymi wstążkami zyskuje największą popularność sezonowo: przed świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem właśnie te przedmioty ze styropianu, z których można zrobić efektowne ozdoby świąteczne – pisanki i bombki. Oczywiście nie trzeba się do nich ograniczać. Na rynku jest dostępny szeroki wybór styropianowych przedmiotów do ozdabiania, m.in. serca, stożki, oponki.

Do wykonania najprostszej styropianowej ozdoby metodą karczocha, oprócz przedmiotu, potrzebne będą satynowe wstążki w przynajmniej dwóch kolorach (kontrastujących lub harmonizujących ze sobą), krótkie szpilki i ostre nożyczki. Wstążki należy pociąć na kwadraty o równej wielkości; każdy taki kwadrat trzeba złożyć na pół tworząc trójkąt i kolejno przypinać je przy pomocy szpilek do np. styropianowego jajka. Ciekawy efekt uzyskasz, przypinając do przedmiotu na przemian trójkąty w dwóch a nawet trzech różnych kolorach. A zresztą – stworzenie pierwszej ozdoby na pewno zainspiruje Cię do robienia kolejnych, w coraz bardziej intrygujących połączeniach kolorystycznych. Gdy opanujesz już podstawy, sięgnij po takie dodatki jak cekiny i koronkowe taśmy, dzięki którym zyskasz jeszcze ciekawsze efekty.

Malowanie na szkle

Zanim pomyślisz „przecież nie umiem malować!”, pozwól, że przedstawimy Ci najważniejsze zalety malowania na szkle:

  • malowanie na szkle daje możliwości poprawiania pracy w trakcie malowania. Źle nałożoną farbę można zetrzeć chusteczką. Malarstwo na płótnie czy papierze nie jest tak łaskawe,
  • naprawdę nie musisz umieć świetnie malować, by tworzyć piękne obrazy na szklanym podłożu. Połowę pracy może zrobić za Ciebie… szablon. Wystarczy, że dokładnie odtworzysz go konturówką do szkła, a po jej wyschnięciu wypełnisz poszczególne elementy obrazu farbą.

To nie może się nie udać. Co ważne, malowanie na szkle nie jest drogie: komplet farb wraz z pędzelkami to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, farby konturowej – kilkanaście. Do pomalowania możesz wybrać prostą szklaną ramkę.

Decoupage

Przyznajemy, że ta technika jest spośród proponowanych chyba najtrudniejszą, jednak nadal na tyle prostą, że warto spróbować w niej swoich sił. Decoupage polega na przyklejaniu na odpowiednią powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki lub specjalnego papieru. Plusem techniki jest to, że można ozdabiać nią w zasadzie wszystko. Do decoupage nadają się przedmioty ze szkła, drewna, plastiku.

Klasyczny decoupage polega na naklejeniu ozdobnego motywu na wybrany przedmiot i pokryciu go wieloma warstwami specjalnego lakieru w taki sposób, by wzór wtopił się całkowicie i był niewyczuwalny przy dotknięciu powierzchni – zdradza specjalistka ds. obsługi klienta sklepu internetowego z akcesoriami do rękodzieła, LoveArtZaletą tej techniki jest to, że do tworzenia w niej pięknych prac niepotrzebne są szczególne zdolności. Co więcej, technika jest relatywnie tania, a już na pewno tańsza, niż choćby malarstwo akrylowe.

Od siebie dodamy, że w razie niepowodzenia ozdobiony przedmiot wystarczy wyczyścić z naniesionych warstw lakieru i przyklejonej serwetki przy użyciu papieru ściernego. Przygodę z decoupage polecamy zacząć od ozdabiania prostych przedmiotów: z akrylowymi bombkami czy porcelaną lepiej poczekaj aż nabierzesz wprawy.