Tematy związane z ochroną środowiska są nam obecnie bardzo bliskie. Świadomość społeczeństwa w tym temacie sukcesywnie rośnie i coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Chętnie sięgamy po ekologiczną żywność, rezygnujemy z naturalnych futer, przesiadamy się z samochodów na rowery. Okazuje się jednak, że najprostszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla środowiska, jest segregacja śmieci. Jakie dokładnie znaczenie ma recykling odpadów?

Recykling. Na czym to polega?

Pojęcie recyklingu pochodzi od angielskiego słowa „recycle”, które tłumaczy się jako „przetwarzanie”. Ta definicja znakomicie oddaje sens recyklingu jako zbioru działań mających na celu przerabianie odpadów i uzyskiwanie z nich pełnowartościowych przedmiotów użytkowych. Filozofia recyklingu opiera się na dwóch filarach – z jednej strony jest to zmniejszenie ilości odpadów, a z drugiej ograniczenie zużycia naturalnych surowców. Jest to możliwe dzięki powtórnemu przetwarzaniu odpadów, które po przerobieniu znów będą nadawały się do wykorzystania. Taki odzysk materiałów przynosi wiele korzyści naturalnemu środowisku. Przede wszystkim przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów zalegających na wysypiskach. Skutkuje również ograniczeniem produkcji nowych artykułów, np. opakowań plastikowych. Ponadto dzięki recyklingowi można oszczędzić energię i surowce naturalne, np. drzewa. Zmniejsza się również stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody.

Troska o środowisko bez poświęceń

Dlaczego to właśnie recykling uznawany jest za podstawę dbania o środowisko naturalne? Ponieważ jest to niezwykle prosta metoda, nie wymagająca wyrzeczeń i możliwa do realizacji na każdym szczeblu. Recykling zaczyna się w każdym domu, mieszkaniu czy biurze. Wszędzie, gdzie przebywamy, możemy dbać o prawidłową segregację odpadów. Warto przy tym pamiętać, że recykling nie ogranicza się wyłącznie do sortowania śmieci na co dzień, ale również do odpowiednich sposobów utylizacji różnego rodzaju sprzętów, np. AGD czy RTV.

Ostatnio coraz częściej wymieniamy sprzęty elektryczne i elektroniczne w naszych domach i biurach, ale nie zawsze wiemy, co zrobić ze starymi urządzeniami. – Mówi przedstawiciel firmy Ago Recykling z Warszawy. – Pamiętajmy, że nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci, np. porzucanie sprzętów w lasach, poważnie szkodzi środowisku naturalnemu i jest niezgoda z prawem. Chcąc pozbyć się sprzętu AGD czy RTV, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się odbiorem elektroodpadów. To również bardzo ważny element recyklingu i troski o środowisko naturalne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]