Wielu rodziców martwi się tym, że trudno oderwać im swoje pociechy od komputerów czy tabletów. Dotyczy to już niestety coraz młodszych dzieci. Szukamy zabawek, gier czy układanek, które będą w stanie konkurować z nowoczesnymi technologiami. I na szczęście na rynku sporo jest ciekawych propozycji. A jeśli do tego dodamy obecność rodzica przy korzystaniu z nich – mamy duże szanse na spędzenie miłego popołudnia z dala od ekranów.

Jedną z takich propozycji są wszelkiego rodzaju puzzle i układanki. Świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Gwarantuje miło spędzony rodzinny wieczór czy popołudnie. Cieszy i relaksuje wszystkich bez względu na wiek, zatem to genialny sposób na spędzenie czasu i budowanie relacji między różnymi pokoleniami rodziny.
Na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju układanek. Tekturowe, plastikowe, drewniane. Ilość elementów można bez problemu dostosować nawet do rocznego malucha. Już nie wspomnimy o spektrum wzorów, kolorów, obrazów – od zdjęć przyrody po ukochane przez nasze maluchy postacie z bajek. Żeby się przekonać, wystarczy zajrzeć do któregokolwiek sklepu internetowego, jak chociażby Kraina Zabawy.

Jakie korzyści możemy uzyskać przy układaniu puzzli?

Okazuje się, że oprócz wybornej zabawy, wszelkiego rodzaju układanki mają również walory edukacyjne i wspierają pojawienie się wielu kompetencji w rozwoju dziecka:

Uczą – dzieci podczas zabawy mimochodem przyswajają wiedzę: poznają alfabet, przypisują obrazek do nazwy zwierzęcia itp. W ten sposób uczą się języka, geografii i przyrody czy matematyki (układanie puzzli ćwiczy bowiem myślenie, analizę i syntezę).

Ćwiczą pamięć – układanie puzzli to doskonałe ćwiczenie na koncentrację. W ten sposób ćwiczymy myślenie i pamięć wzrokową. Szczególnie przydatne może się to okazać dla osób starszych, które w celu dbania o sprawność umysłu, powinny codziennie układać puzzle, rozwiązywać krzyżówki czy grać w szachy. Co ciekawe, puzzle są też wykorzystywane w rehabilitacji osób po udarach.

Rozwijają sprawność manualną – w układankach ważna jest precyzja i sprawność palców oraz dłoni. W sposób niemęczący i niezauważalny dla siebie dzieci przygotowują się do pisania.

Wzmacniają poczucie wartości – wymagają cierpliwości i wysiłku, zatem dokończone zadanie daje poczucie dumy i sprawstwa. Jest jednak jeden warunek, muszą mieć odpowiednio dobrany stopień trudności do wieku. Zbyt łatwe ani zbyt trudne nie pomogą odnieść tego skutku.

Uczą umiejętności społecznych – gry planszowe i puzzle to znakomity sposób na ćwiczenie umiejętności gry w zespole. Wspólne układanie pogłębia więzi i uczy współpracy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]