Słaby ciąg w kominie ma różne przyczyny. Warto je poznać, zanim zabierzemy się za remont. Lekarz zanim zacznie leczyć, musi wpierw postawić diagnozę. Podobnie jest, jeśli chodzi o naprawy domowe.

Wysokość

Wymiary komina pełnią bardzo istotą rolę jeśli chodzi o ciąg. Lepiej dla ciebie, jeśli nie to byłoby przyczyną złego ciągu. Jeżeli rozmiar komina nie spełnia norm, nadaje się po prostu do przebudowy. Wymiary przewodu domowego powinny wynosić 14×14 cm (jeżeli komin zbudowany jest z cegły). Jeśli komin zbudowany jest ze stali, średnica powinna wynosić 15 cm. Wymiary przewodu spalinowego do kotła atmosferycznego to średnica minimum 12 cm. Zbyt krótki komin to zazwyczaj przyczyna nieszczęść dla domów parterowych. Wysokość całego komina nie może być mniejsza niż 4 m. Dla przypomnienia: komin mierzymy od wylotu do podłączenia przewodu dymowego.

Jakość

Przyczyną nieprawidłowego ciągu w kominie może być bardzo zła jakość samego komina. Niedokładne wykonanie prac przy kominie odbije się na jego użytkownikach. Byle jakie materiały bądź nieodpowiednie złączenie są przyczynami. Wpływa na osadzanie się sadzy, zabrudzeń. Wypływ spalin jest znacząco utrudniony. Przy kominach murowanych mogły źle zostać wypełnione spoiny. Nieszczelność komina przyczynia się do procesu zasysania powietrza. To bardzo niebezpieczne. Twój komin może być także popękany. Przed instalacją komina należy koniecznie zbadać, z jakich materiałów jest budowany i czy ekipa budowlana jest odpowiednia wykwalifikowana. Jeśli dopilnujemy sprawy na samym początku, nie będziemy narzekać na złą jakość komina. A ta, jak już wiemy, wpływa na nieprawidłowy ciąg w kominie. Na osłabienie ciągu wpływa także odchylenie komina od pionu. Nie może ono absolutnie przekraczać 30 stopni na odcinku, który jest dłuższy niż dwa metry.

Wiatr a słaby ciąg w kominie

Wiatr może mieć znaczący wpływ na komin. Ciąg zakłócą wysokie drzewa. Opadający wiatr jest zazwyczaj przyczyną różnych zawirowań. Powstają wtedy obszary nadciśnienia. Skutkiem tego procesu jest ciąg wsteczny w kominie. No cóż, na warunki atmosferyczne nie możemy mieć wpływu.