Planujesz przeprowadzkę? Czeka Cię z pewnością tyle samo radości, co pracy i formalności. Przeniesienie się do nowego mieszkania to nie tylko pakowanie i rozpakowywanie pudeł czy kupowanie mebli i dodatków. To również załatwianie spraw formalnych, związanych z dostępem do wody, gazu, internetu oraz prądu. Wyjaśniamy, jak szybko i bez problemów uporać się z tymi ostatnimi. Sprawdź!

Po co przepisuje się licznik energii elektrycznej?

Konieczność przepisania licznika dotyczy większości przypadków przeprowadzek. Zarówno jeśli przejmujesz nowo wybudowane mieszkanie od dewelopera, jak i kupujesz lokal na rynku wtórnym. Będzie też obowiązywało kiedy mieszkanie odziedziczyłeś. Dlaczego trzeba przepisać licznik na nowego właściciela? Przejęcie umożliwi Ci dostęp do prądu w lokalu. Również tylko w ten sposób doprowadzisz do sytuacji, w której rachunki za prąd będą wystawiane na Ciebie, a więc będą mogły być na bieżąco regulowane. Procedura przejęcia licznika to też czas, kiedy dokonywane są rozliczenia końcowe z poprzednim właścicielem mieszkania, czyli tzw. zdającym licznik. Skoro przepisanie licznika jest niezbędne by móc cieszyć się chociażby oświetlonym domem, to jak to zrobić?

Jak przepisać licznik prądu?

Załatwienie formalności związanych z przejęciem licznika i podpisaniem nowej umowy na prąd wymagają kontaktu ze sprzedawcą energii. Można go zwykle nawiązać na kilka sposobów, ponieważ sprzedawcy udostępniają zazwyczaj różne możliwości złożenia potrzebnych dokumentów. Pierwszą, najbardziej podstawową, jest przepisanie licznika w salonie stacjonarnym. Zaletą tego sposobu jest to, że można w każdej chwili skorzystać z pomocy konsultantów, czy to w przypadku pytań czy wątpliwości związanych z wypełnieniem dokumentów. Pracownicy salonów często też podpowiadają, którą ofertę energii warto wybrać.

Druga możliwość to przesłanie dokumentów mailem do sprzedawcy energii. Można to zrobić w sposób tradycyjny, ale często firmy energetyczne udostępniają też specjalne formularze kontaktowe, które przyspieszają proces. Istnieje też trzecia możliwość. Opiera się na internetowym narzędziu, a więc pozwala załatwić sprawę przepisania licznika na nowego właściciela całkowicie online. Tego typu rozwiązanie oferuje m.in. innogy Polska ze swoim portalem „Przejmij licznik”. Serwis umożliwia dopełnienie formalności nawet w 15 minut. Jak to działa?

Przepisanie licznika online – dlaczego to najlepsza droga?

W portalu wyróżnione są 3 ścieżki działania – to, którą z nich wybierzesz, zależy od tego, w jaki sposób stałeś się posiadaczem lokalu, w którym chcesz przejąć licznik.

o Przejęcie licznika od dewelopera – jeśli kupiłeś mieszkanie na rynku pierwotnym.

o Przejęcie licznika od innego klienta – jeśli kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym i chcesz przepisać licznik od poprzedniego właściciela.

o Przejęcie licznika po osobie zmarłej – jeśli odziedziczyłeś mieszkanie.

podpisywanie umowy

Poszczególne ścieżki wymagają różnych działań z Twojej strony. W niektórych potrzebne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak protokół zdawczo-odbiorczy czy akt poświadczenia dziedziczenia. Wszystkie drogi łączą jednak kolejne kroki procesu przepisania licznika.

Co należy zrobić? Po wybraniu ścieżki uzupełniasz w wirtualnym formularzu informacje na temat licznika energii (takie jak np. jego numer czy adres, pod którym się znajduje). Kolejnym krokiem jest wpisanie danych osoby zdającej i przejmującej licznik. Ostatnim elementem procesu jest wybór oferty energii, która będzie stanowiła podstawę Twoich rozliczeń prądu. I to wszystko. Wszelkie niezbędne dokumenty i informacje otrzymasz od sprzedawcy energii drogą mailową. Wystarczy, że klikniesz w link w przesłanej wiadomości i potwierdzisz chęć zawarcia umowy. Gotowe – właśnie przepisałeś licznik!

Dlaczego warto przejąć licznik przez internet? To najszybszy sposób dopełnienia formalności. Nie wymaga oczekiwania w kolejkach w salonie stacjonarnym ani nawet wychodzenia z domu. Dodatkowo możesz załatwić sprawę w dowolnym momencie, kiedy tylko Ci wygodnie. Masz tyle czasu na zastanowienie, ile tylko Ci potrzeba, możesz rozpocząć wypełnianie formularza na portalu kiedy będziesz pewny, którą ofertę chcesz wybrać. Przepisanie licznika online to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie.

Wybór oferty energii – na co zwrócić uwagę?

Na koniec wróćmy jeszcze do ostatniego kroku w procesie przejęcia licznika, czyli do wyboru nowej oferty prądu. Która jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz sposobu korzystania z energii. Sprzedawcy prądu proponują różnego rodzaju oferty – atrakcyjność niektórych oparta jest na upustach i rabatach, innych na dodatkowych korzyściach i usługach. Do grupy ostatnich należy np. pakiet pomocy fachowców czy ekologiczny bonus – gwarancje pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Znaczenie ma również rodzaj taryfy. Czy korzystasz z prądu w sposób równomierny (taryfa G11), czy może głównie wieczorami (G12) lub w weekendy (G12w)? Wszystkie potrzeby i aspekty warto wziąć pod uwagę, aby wybrać dla siebie najbardziej opłacalną ofertę energii.

Szybko, prosto, bezproblemowo – z pewnością tak właśnie chciałbyś załatwiać sprawy formalne związane z przeprowadzką. W przypadku przepisania licznika dzięki internetowym narzędziom jest to możliwe!

Rate this post