Przeprowadzka do nowego mieszkania to zadanie trudniejsze, niż może się wydawać, wymagające spory zdolności organizacyjnych oraz dużego wysiłku fizycznego. Szczególnie problematyczne jest przeprowadzenie przedmiotów o znacznej wartości materialnej, które mogą w czasie transportu ulec uszkodzeniu. Jakie to przedmioty i jak powinno się je zabezpieczać?

Szkło, porcelana, ceramika

Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim naczynia obecne w praktycznie każdej kuchni, a więc szklanki, kubki, kieliszki, talerze, a ponadto wazony i wszelkiego rodzaju ozdobne bibeloty. Przedmioty tego typu najlepiej zapakować w opakowania, w których je kupiliśmy. Możemy mieć wtedy pewność, że podczas transportu nie będą się o siebie obijać. A właśnie to jest najważniejsze podczas ich przenoszenia – żeby kruche, podatne na stłuczenie przedmioty nie stykały się ze sobą, ponieważ w ten sposób najczęściej się niszczą.

Jeśli nie posiadamy fabrycznych opakować, kruche rzeczy powinniśmy umieszczać w pudełkach tak, by między nimi znalazła się choćby cienka warstwa materiału, który je od siebie oddzieli – mówi przedstawiciel firmy Autor –  Idealnym rozwiązaniem jest folia bąbelkowa, ewentualnie możemy użyć grubszej tektury. Ważne jest, żeby kruchych przedmiotów nie pakować z innymi, np. sprzętami AGD. Opakowania z nimi oznaczamy, by wiedzieć, że należy się z nimi obchodzić delikatnie. Ponadto kruche rzeczy lepiej pakować do raczej małych pudełek – będą one wtedy lżejsze, co zmniejsza ryzyko przypadkowego upuszczenia podczas przenoszenia.

Sprzęty elektroniczne

A więc między innymi telewizory, komputery, sprzęt audio. Podobnie jak w przypadku naczyń i innych kruchych rzeczy najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie ich w fabrycznych opakowaniach – dlatego po kupnie tego typu sprzętów dobrze jest zachować fabryczne pudełko. Brak opakowania utrudnia przewóz, ale nie czyni go niemożliwym. Przede wszystkim należy ochronić najdelikatniejsze elementy sprzętu, a więc np. matrycę telewizora, przed przypadkowym kontaktem z innymi obiektami. Można w tym celu zakryć go grubym materiałem. Sprzęty powinny być przewożone w takiej pozycji, w jakiej ich używamy – telewizor musi stać pionowo i być zabezpieczony przed niekontrolowanym przechylaniem się lub przesuwaniem, podobnie wygląda kwestia kolumn audio lub monitorów komputerowych. Pod żadnym pozorem na sprzętach tego typu nie kładziemy innych przewożonych rzeczy.

Antyki i dzieła sztuki

Zabytkowe meble, rzeźby obrazy to obiekty szczególnie cenne i bardzo podatne na uszkodzenia podczas przeprowadzki. Ich przewożenie jest trudnie, szczególnie, że często nie da się ich rozłożyć na poszczególne części. Kluczowe jest dobre zapakowanie dzieł – możemy do tego użyć folii bąbelkowej, o ile nie poprzestaniemy na jednej warstwie. Zabezpieczone obiekty należy przewozić w unieruchomieniu i w taki sposób, by nie mogły stykać się z innymi rzeczami.

Rate this post