Potliwość stóp to dla wielu osób problem uciążliwy i krępujący. Nadmiernie wytwarzająca się wilgoć w butach wywołuje dyskomfort, zwłaszcza w sezonach przejściowych, gdy zmiany temperatury stają się nieznośne. Można sięgnąć po dedykowane kosmetyki pielęgnacyjne, ale one nie zawsze się sprawdzają. Inną opcją są przeciwpotne wkładki do butów. Czy warto je kupować?

Czym są wkładki przeciwpotne?

Takie specjalistyczne wkładki do butów opierają się na innowacyjnej technologii „oddychającej”. Zazwyczaj takie produkty składają się z dwóch lub więcej warstw o działaniu amortyzującym i antybakteryjnym. Jednocześnie muszą one zapewniać doskonały przepływ powietrza i odprowadzać wilgoć.

Na rynku pojawia się coraz więcej artykułów o takim działaniu, więc z pewnością warto się nimi zainteresować.

Wkładki z węglem bambusowym – skuteczne rozwiązanie na potliwość

Jakie konkretnie wkładki sprawdzą się najlepiej w przypadku nadmiernej potliwości stóp? Ciekawym rozwiązaniem są produkty z węglem pozyskanym z drzewa bambusa wysokogórskiego.

Ten niesamowity surowiec ma działanie higroskopijne, co oznacza, że bez problemu radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem – po prostu go pochłania. Zapobiega również rozwojowi pleśni, co znacznie zwiększa żywotność obuwia.

Wkładki z węglem bambusowym mogą być wykonane częściowo z miękkiej, perforowanej pianki lateksowej, zapewniającej komfort. Niewielkich rozmiarów otwory gwarantują ujście wilgoci, a więc powierzchnia stopy jest znacznie bardziej sucha niż w wersji bez wkładki.

Dlaczego warto?

Opisane wyżej produkty będą znacznie lepszą opcją niż specyfiki medyczne lub kosmetyki, których działania niepożądane trudno jest przewidzieć. W tym przypadku jednak masz gwarancję bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że raz zakupioną parę wkładek można wykorzystywać wielokrotnie, a także używać z różnym typem obuwia. To ogromne ułatwienie.

Rozwiązania uzupełniające

Dobra, specjalnie opracowana wkładka obuwnicza to jedno, ale równie istotne będą także odpowiednio dobrane skarpety. To od tych elementów ubioru zależy bowiem często potliwość stóp. Pamiętajmy, że to właśnie skarpetki mają najbliższy kontakt ze skórą i nawet najlepsze rozwiązanie okaże się zawodne, gdy będą one wykonane z kiepskich materiałów.

Szczególnie poliestrowe dodatki mogą obniżać codzienny komfort. Dużo lepiej sprawdzą się skarpety medyczne, dostępne w specjalistycznych sklepach, takich jak Footmate.

Co oznacza, że skarpety są medyczne? To znaczy, że opracowano je z myślą o sprecyzowanych potrzebach. Skład materiałowy może obejmować na przykład włókno bambusowe o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Często wykorzystuje się w produkcji włókno Prolen® Siltex, oparte na jonach srebra biogennego, które hamują rozwój bakterii, grzybów i pleśni, redukując tym samym nieprzyjemny zapach.

Wkładki przeciwpotne, w połączeniu ze skarpetami medycznymi, z pewnością przyniosą pożądany efekt.