Na co dzień każdy z nas stara się przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Robimy to zapinając pasy w samochodzie czy wykonując coroczne przeglądy urządzeń domowych. Jako rodzice wpajamy zasady bezpieczeństwa dzieciom. Dlaczego w takim razie, skoro zgadzamy się na przestrzeganie jednych reguł, tak łatwo przychodzi nam lekceważenie innych? Przykładów można czerpać wiele – tym razem chcielibyśmy się skupić na głośnym ostatnio temacie, jakim jest przechowywanie różnych przedmiotów. Co i jak można przechowywać w piwnicy?

Nie tylko ogórki i grzybki

W dawnych czasach piwnice służyły głównie jako miejsce do przechowywania różnych zapasów. Od pożywienia, które powinno być przechowywane w chłodzie do trunków, takich jak piwo i wino. Z czasem żywność trafiła do lodówek, a w piwnicy zostały przede wszystkim słoiki z ogórkami, marynowane grzyby i wszelkiego rodzaju pasteryzowane sałatki. Ale czy na pewno?

Typowa piwnica w polskich blokach ma około dwa – trzy metry kwadratowe powierzchni. Im budynek nowszy, tym piwnice mniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro cena metra kwadratowego jest bardzo wysoka – większość woli zainwestować w dodatkowe metry w mieszkaniu niż w schowek lub piwnicę. Każdego dnia gromadzimy w domu kolejne rzeczy – jako społeczeństwo jesteśmy coraz bogatsi, więc to również nie powinno dziwić. Co dzieje się z rzeczami, które nie są nam już potrzebne? Odpowiedź zna każdy z nas. Chowamy je do piwnicy.

Lista artykułów zabronionych i niewskazanych

Z tej właśnie przyczyny piwnica dość szybko staje się miejscem, gdzie z biegiem lat zaglądamy niechętnie i coraz rzadziej. Nie ma w tym nic dziwnego – gromadząc rozmaite i często niepotrzebne już dobra, piwnica jest tak bardzo zagracona, że ciężko jest ustalić jej zawartość. Zjawisko przechowywania w piwnicy materiałów niebezpiecznych jest bardzo duże. Poniżej przedstawiamy listę produktów najbardziej niebezpiecznych i niewskazanych, których z pewnością nie powinniśmy składować w swojej piwnicy.

  1. Papiery, gazety, stare meble – papier i drewno to doskonałe paliwo. W przypadku zapłonu, możemy być pewni, że pożar rozprzestrzeni się w błyskawicznym tempie.
  2. Benzyna, rozpuszczalniki, lakiery, stare farby – również są to materiały łatwopalne i w przypadku wysokich temperatur, jak w czasie pożaru, butelki mogą wybuchnąć. Do tego farby i lakiery powodują olbrzymie toksyczne zadymienie.
  3. Butle gazowe, butle hermetycznie zamykane – podobnie jak wyżej, takie przedmioty grożą wybuchem tyle że o znacznie większej sile niż butelka z łatwopalną cieczą.
  4. Ubrania, zabawki itp. – materiały takie jak tkaniny czy tworzywo sztuczne również niosą za sobą niebezpieczeństwo dużego zadymienia w przypadku pożaru.

A teraz niech każdy z nas, zastanowi się przez chwilę, ile z tych rzeczy znajdziemy w swojej piwnicy? Jak widzimy, są to przede wszystkim materiały łatwopalne i takie, które mogą z powodzeniem potencjalny ogień podsycić. Dlatego przechowywać przedmioty należy z rozwagą. Zapewniając bezpieczeństwo sobie i innym.

Wynajem profesjonalnej firmy sprzątającej i ceny sprzątania piwnic

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, odwiedziny w zagraconej piwnicy wcale nie brzmią atrakcyjnie. Nie wystarczy, że posegregujemy zawartość. Trzeba część rzeczy jeszcze wyrzucić – a nie wszystkie z tych materiałów możemy umieścić w śmietniku na odpady komunalne. Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Cena sprzątania piwnic nie jest wygórowana. Biorąc pod uwagę czas, jaki musimy poświęcić na utylizację, często jest to najlepsze rozwiązanie. Nasza piwnica szybko zostanie opróżniona, dzięki czemu będziemy mogli ponownie, ale tym razem już przestrzegając przepisów i zasad bezpieczeństwa zagospodarować jej powierzchnię.