Nasza świadomość ekologiczna rośnie, a wraz z nią liczba podejmowanych działań, mających na celu ochronę środowiska. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Tylko w taki sposób możemy realnie wpłynąć na stan otaczającej nas przyrody. A jak to wygląda w branżach kosmetycznej i opakowaniowej, które należą do najbardziej rozwiniętych w naszym kraju? Sprawdźmy!

Ekologiczne surowce

Jednym z najważniejszych działań, podejmowanych w ramach ochrony środowiska jest wprowadzanie do produkcji certyfikowanych surowców ekologicznych. Firmy specjalizujące się w branży kosmetycznej i opakowaniowej, uwzględniając kwestie ekologii, wykorzystują możliwie jak najwięcej składników naturalnych. Niezależnie od tego, czy wyroby te powstają w przyzakładowych fabrykach, czy też w ramach produkcji private label. Składniki te z kolei spełniają jasno określone wymogi, a ich jakość potwierdzają certyfikaty.

Ponadto przedsiębiorstwa w branży kosmetycznej i opakowaniowej stosują ekologiczne półprodukty, które zarówno wchodzą w skład wyrobów, jak i mają swój udział w świadczeniu usług.

Opakowania bezpieczne dla środowiska

Kolejnym ważnym krokiem na drodze do poprawy stanu środowiska naturalnego jest zastąpienie opakowań foliowych papierowymi. Efekt takiego działania to zmniejszenie produkcji trudno biodegradowalnych odpadów. Papier może zyskać drugie życie. Opakowania tego typu stanowią bowiem źródło cennego surowca odnawialnego, jakim jest celuloza. Ten naturalny składnik podlega stuprocentowemu recyklingowi, który bywa prowadzony nawet w kilku cyklach.

Optymalizacja zużycia energii

Skutecznym proekologicznym działaniem w firmie jest także optymalizacja procesu zużywania przez nią energii. Jak to wygląda w praktyce?

Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę z firmy WATS, która specjalizuje się m.in. w produkcji aerozoli oraz kosmetyków: Zużycie energii w przedsiębiorstwie można skutecznie zmniejszyć poprzez wprowadzenie kilku zasad. Do najważniejszych z nich z pewnością należy wyłączanie niepotrzebnych urządzeń – np. automatycznie przy wykorzystaniu systemowego wygaszania komputerów po określonym czasie braku aktywności. Dalej – stosowanie energooszczędnych źródeł światła przy jednoczesnej maksymalizacji wykorzystania światła dziennego. Sporo energii można również zaoszczędzić dzięki procesowi termomodernizacji oraz inwestycji w energooszczędne maszyny i sprzęty biurowe. 

Proekologiczne działania każdego dnia

Co jeszcze robią firmy z branży kosmetycznej i opakowaniowej w trosce o ekologię? Ważnym krokiem jest pozostawienie na terenie przedsiębiorstwa jak najwięcej obszarów zielonych. Takie działanie przyczynia się do zachowania cennych dla ekosystemu obszarów czynnych biologicznie. Dobroczynny wpływ na środowisko ma też zastosowanie gazowych instalacji grzewczych w firmowych budynkach oraz wyposażenie magazynów i fabryk w ekologiczny sprzęt, do jakiego zaliczamy np. wózki widłowe z napędem gazowym.

Wreszcie, wbrew pozorom, istotne dla kondycji środowiska są małe i codziennie podejmowane kroki. Bardzo ważna jest segregacja odpadów i optymalizacja wykorzystywanych materiałów – tak na każdym etapie pracy w dziale produkcji, jak i w biurach. Duże znaczenie ma rezygnacja z foliowych wypełniaczy do przesyłek na rzecz tych, pochodzących z odzysku kartonów oraz kierowanie odpadów biurowych (np. tonerów) do utylizacji. Nie bez wpływu pozostają również takie drobne działania jak instalacja perlatorów w kranach w celu zmniejszenia zużycia wody oraz stosowanie recyklingowego papieru toaletowego i kawy z upraw kontrolowanych.