Drewno jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych, z których wznosi się różne budowle, jak i przedmioty codziennego użytku (najczęściej meble). To niezwykle luksusowy, jak i stylowy surowiec, który wymaga jednak odpowiedniej obróbki, aby przez długie lata mógł cieszyć nienaruszonym wyglądem. W tym celu należy stosować odpowiednie preparaty do ochrony i dekoracji. Jakie będą najskuteczniejsze?

Drewno i rodzaje zagrożeń

Drewno to naturalny i ekologiczny materiał, niestety pozostawiony sam sobie może okazać się nietrwały. Kiedy przedmioty, które z niego wykonano będą poddane zmiennej temperaturze oraz wilgoci, wkrótce zaczną pęcznieć, kurczyć się lub pękać. Promienie UV natomiast spowodują zmianę koloru, a także zwiększenie chropowatości – tłumaczy przedstawiciel firmy Arsen.

Drewno narażone jest również na korozję biologiczną, którą wywołują grzyby oraz pleśń – wszystkie te zmiany w strukturze powodują nieestetyczne zabarwienia, a także mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Prędzej czy później doprowadzą do rozkładu, a murszenia drewna niestety nie będzie już można cofnąć.

Jak chronić drewno?

Zagrzybione drewno da się jeszcze uratować – szoruje się je drucianą szczoteczką, a następnie kilkukrotnie pokrywa się środkami grzybobójczymi. Jeżeli chodzi o usuwanie owadów, które zaatakowały drewno, trzeba nawiercić otwory i wstrzykiwać w nie preparaty owadobójcze, dopóki drewno będzie je wchłaniać. Wiadomo jednak, że lepiej zapobiegać uszkodzeniom, bo naruszony materiał już nigdy nie odzyska dawnego blasku.

Do zabezpieczenia drewna surowego najlepiej użyć specjalistyczne środki do ochrony drewna, takie jak impregnaty czy pokost lniany. Impregnaty tworzą lakierowaną powłokę, która odpycha wodę i przeciwdziała wilgoci, dodatkowo podkreślając wzór drewna. Podobnie działa pokost lniany, ale w przeciwieństwie do impregnatu jest bezbarwny i nie tworzy lakierowanej powłoki. Na impregnatach można się oczywiście zatrzymać, ale warto również zastosować lakiery oraz lakierobejce.

Ochrona i dekoracja drewna

Jeżeli chce się zarówno ochronić drewno, jak i sprawić, aby wyglądało estetycznie, polecane są lakiery oraz preparaty 2 w 1. Lakierowanie często stosuje się już po zaimpregnowaniu. Substancję nakłada się za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego. Taka powłoka będzie trwała, elastyczna, zabezpieczy drewno przed promieniami UV i uodporni materiał na szkodliwe działanie zmiennych warunków pogodowych. To również idealny sposób na upiększenie powierzchni – na rynku dostępnych jest sporo wariantów kolorystycznych lakierów. Całkowitą nowością jest lakierobejca żelowa. Podczas aplikacji nie skapuje, poza tym łatwo się ją rozprowadza i nie tworzy zacieków.

Drewno bez lakierowania oraz impregnowania szybko ulega zniszczeniu, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć, aby możliwie długo cieszyć się jego pięknem.

Rate this post