Pranie tapicerki meblowej jest coraz częściej zlecane specjalistycznym firmom. Dzieje się tak, ponieważ domowe metody usuwania plam nie zawsze się sprawdzają, a niekiedy pogarszają sytuację. Dostępne w sklepach środki czyszczące często nie spełniają oczekiwań klientów. Firma piorąca nie tylko posiada odpowiedni sprzęt i preparaty, ale także ma wiedzę i wypracowane standardy postępowania. O etapach prania ekstrakcyjnego przeczytasz w artykule.

Meble tapicerowane cieszą się popularnością, ponieważ są wygodne i nadają wnętrzu przytulny charakter. Pranie tapicerki meblowej powinno być na stałe wpisane w domowy kalendarz sprzątania, aby kanapy, narożniki czy łóżka zawsze cieszyły czystością i pięknym zapachem, a przy tym były bezpieczne dla alergików. Nawet w przypadku wyjątkowo uporczywej plamy materiał obiciowy może zostać dokładnie wyczyszczony i odzyskać swój pierwotny wygląd.

Podczas specjalistycznego prania mebli tapicerowanych istotne jest nie tylko usuwanie plam i zabrudzeń oraz odświeżanie tapicerki, ale również jej dezynfekcja i neutralizacja nieprzyjemnych zapachów – mówi właściciel strony internetowej cleanrepair.pl z Wrocławia –  Roztocza, bakterie, wirusy i grzyby, które znajdują się na zbyt długo nieczyszczonych tapicerkach, mogą być groźne dla zdrowia użytkowników mebli.

Przygotowanie tapicerki meblowej do prania

Przed przystąpieniem do prania mebla tapicerowanego bardzo ważne jest jego dokładne odkurzenie. Pozwala to pozbyć się wszystkiego, co utknęło w trudnodostępnych zakamarkach mebla, usunąć kurz, aby nie wcierać go niepotrzebnie w tapicerkę podczas późniejszego prania. Dodatkowo – co nie jest bez znaczenia – na tym etapie poruszone zostają włókna materiału obiciowego. Dzięki temu zabiegowi, polegającemu na rozbiciu prania na kilka etapów i zastosowanie mechanicznego odkurzania w pierwszej fazie, preparat będzie łatwiej wnikał między włókna, a przez to zdecydowanie szybciej i skuteczniej działał.

Dobór odpowiednich detergentów i wstępne usuwanie plam

Bardzo dobre efekty daje pranie mebli tapicerowanych „na mokro”. Do tego typu prania stosuje się specjalistyczne środki chemiczne. Trzeba pamiętać o dobraniu takich, które są sprawdzone i posiadają wszystkie wymagane certyfikaty. Bardzo łatwo jest uszkodzić delikatną strukturę materiału, dlatego środki powinny być dobierane nie tylko do rodzaju plamy, ale również do typu i struktury tkaniny obiciowej. Niektóre materiały bez problemu mogą być czyszczone nawet bardzo silnymi chemicznymi środkami odplamiającymi, inne wymagają użycia łagodnych preparatów, które na pewno nie spowodują zniszczenia tapicerki. Trzeba jednak pamiętać, że te środki – choć bardzo skuteczne – przeznaczone są do użytku profesjonalnego. Trzeba wiedzieć, jakie stężenie preparatu dobrać oraz – przede wszystkim – posiadać odpowiedni odkurzacz piorący, który po skończonym praniu pozwoli wypłukać silny chemiczny środek z materaca, kanapy czy narożnika.

Do wstępnego usuwania brudu podczas prania ekstrakcyjnego mebli tapicerowanych używane są chemiczne, a coraz częściej także ekologiczne środki piorące. W pierwszej fazie prania preparat jest rozpryskiwany na czyszczona powierzchnię na kilka do kilkunastu minut i w tym czasie rozpuszcza brud. Na tym etapie następuje również rozprowadzenie środka czyszczącego w miejscach, które wymagają dłuższego działania preparatu – na większe i głębsze plamy. W trudnych przypadkach konieczne jest zastosowanie odplamiaczy do konkretnego rodzaju zabrudzenia i tkaniny – specjalnego detergentu do wymagających plam, np. z kawy, wina, czekolady lub krwi.

Wcieranie w tapicerkę preparatu piorącego

Właściwa likwidacja głębokich plam i usuwanie zabrudzeń zależy między innymi od precyzyjnego wtarcia preparatu czyszczącego w obicie mebla. Preparat ten ma za zadanie wniknąć głęboko w strukturę materiału, rozpuścić brud, a także usunąć: grzyby, wirusy, bakterie i roztocza. Środek czyszczący wciera się ręcznie za pomocą specjalnej, odpowiednio twardej szczotki. Jeśli struktura materiału na to pozwala i nie zachodzi ryzyko jej uszkodzenia, można do wcierania użyć przeznaczonego do tej pracy sprzętu – mechanicznej szorowarki.

Czyszczenie tapicerki meblowej odkurzaczem piorącym

Specjalistyczne odkurzacze piorące przeznaczone są do czyszczenia tapicerek meblowych i samochodowych, a także wykładzin i dywanów. Są to profesjonalne maszyny ekstrakcyjne o dużej sile, dlatego pranie nie wymaga wielokrotnego szorowania zabrudzeń oraz niepotrzebnego tarcia materiału, co mogłoby spowodować ryzyko uszkodzenia mebla. Pranie polega na przesuwaniu dyszy maszyny piorącej po tapicerce – woda z preparatem piorącym jest nanoszona na materiał, a następnie błyskawicznie odsysana. Niektóre osoby, które zawodowo zajmują się praniem tapicerek meblowych, w trakcie prania dodają jeszcze kilka faz samego odsysania wody, ponieważ przyspiesza to znacznie późniejszy etap schnięcia materiału. Jednocześnie zapobiega to ryzyku przemoczenia mebla.

Płukanie i suszenie tapicerki

Po praniu zasadniczym tapicerki meblowej następuje etap jej płukania czystą wodą. Przeważnie tkaninę meblową płucze się kilkakrotnie, aby jak najdokładniej usunąć środek chemiczny z materiału. Metoda prania tapicerki meblowej „na mokro” jest bardzo skuteczna, wymaga jednak odczekania przed ponownym użytkowaniem mebla, aż materiał obiciowy dokładnie wyschnie. Oczywiście można przyspieszyć ten proces, zwiększając temperaturę w pomieszczeniu i schładzając je na zmianę. Niektórzy właściciele świeżo upranych mebli na własną rękę stosują do ich szybkiego wysuszenia: osuszaczy, farelek, a nawet suszarek do włosów o dużej mocy. Jest to jednak metoda stanowczo odradzana ze względu na ryzyko uszkodzenia, a nawet zniszczenia tapicerki – mogą powstać wtedy nieusuwalne odbarwienia materiału. Zdecydowanie lepiej jest poczekać, aż mebel sam wyschnie. Uprana metodą ekstrakcyjną wilgotna tapicerka meblowa schnie zazwyczaj kilka godzin.

Rate this post