Zazwyczaj, remontując lub aranżując domowe przestrzenie, zapominamy o przedpokoju. Stanowi on swego rodzaju łącznik między resztą pomieszczeń a zewnętrzem budynku. Pełni głównie rolę funkcjonalną. Warto zatem zadbać o jego odpowiednie zaplanowanie, żeby był naprawdę wygodny, a także dopasowany wizualnie do innych, domowych wnętrz. Jednym z czynników, który w najistotniejszy sposób wpływa na odbiór przedpokojów, jest oczywiście dobrze dobrane oświetlenie. Co trzeba zrobić, żeby było ono praktyczne i eleganckie równocześnie?

Funkcje oświetlenia w przedpokojach i korytarzach wejściowych

Przedpokój, czyli strefa przydrzwiowa, pozwala na przygotowanie się do wyjścia lub zdjęcie wierzchniego okrycia i obuwia tuż po powrocie do domu.

Zazwyczaj przedpokój nie ma dostępu do światła słonecznego lub jest on znacząco ograniczony. Dlatego też kluczową rolę w tym pomieszczeniu odgrywa właściwie zaplanowany system oświetleniowy. Dzięki niemu, możemy swobodnie przemieszczać się, przygotować do wyjścia, dokonać ostatnich poprawek w makijażu lub uczesaniu. Aby było to możliwe, trzeba zainstalować kilka różnych rodzajów lamp.

Jak zaplanować oświetlenie do przedpokoju?

Aby uzyskać optymalne efekty, system oświetleniowy warto planować jeszcze przed budową lub remontem. Może bowiem pojawić się konieczność wprowadzania poprawek, dla zwiększenia funkcjonalności poszczególnych rozwiązań.

Szczególne znaczenie ma rozkład pomieszczenia – jego wymiary oraz kształt. Podłużne wnętrza wymagają bowiem większej ilości lamp, umieszczonych w rzędzie. W kwadratowych zaś można wykorzystać jedną, centralną oprawę sufitową.

Podobnie, jak w pozostałych domowych wnętrzach, tak i w przedpokoju powinno się podzielić źródła światła na oświetlenie główne, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Ze względu na szczególnie użytkową rolę przestrzeni, najważniejsze są oczywiście dwa pierwsze rodzaje.

Najczęściej jako lampy główne używa się plafony lub zestawy oczek wpustowych, montowanych blisko powierzchni sufitu. Dzięki nim, łatwo zaoszczędzić miejsce, które w małych przedpokojach, często jest naprawdę na wagę złota. Szereg ciekawych, trwałych i eleganckich opraw oferuje sklep Azzardo, wyspecjalizowany w oryginalnych i modnych produktach oświetleniowych do wszystkich wnętrz.

W tym sezonie, w przestronnych przedpokojach szczególnie modne są natomiast nowoczesne i minimalistyczne żyrandole, które można montować centralnie, najlepiej jednak poza ciągami komunikacyjnymi.

Lampy zadaniowe zazwyczaj pojawiają się w strefie przy lustrach, umożliwiając wykonywanie makijażu, przyczesanie włosów oraz poprawienie poszczególnych elementów garderoby. Świetnie w tej roli sprawdzają się kinkiety lub lampy stojące na stolikach.

Czy przedpokój można udekorować z pomocą oświetlenia? Oczywiście. Idealnie nadają się do tego listwy LED, które umieszcza się wokół szafek lub wspomnianego wcześniej lustra. Dodają nieco subtelnego uroku, a także dodatkowo rozjaśniają ciemne zakamarki, do których nie dociera światło lamp głównych.

Jaki kolor światła wybrać?

Należy również zadbać o wybór odpowiedniej barwy światła do przedpokoju. W tym przypadku nie ma zbyt restrykcyjnych zasad.

Można oczywiście zastosować różne kolory w poszczególnych lampach. Podstawowa zasada głosi jednak, że we wnętrzach z dostępem do światła naturalnego, warto postawić na żarówki dające nieco chłodniejsze światło. W ciemnych natomiast, zdecydowanie praktyczniejsza jest barwa ciepła, która sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i przyjemne w odbiorze.

Nie tylko praktyczny, ale też estetyczny przedpokój

Dobrze zaaranżowany system oświetleniowy w przedpokoju pozwala na znalezienie odpowiednich elementów garderoby w szafach, a także wykonanie szeregu innych czynności, związanych z przygotowaniem do wyjścia lub powrotem do domu.

Ciemna zazwyczaj przestrzeń wymaga specjalnego potraktowania, aby zyskać maksymalną funkcjonalność. Nowoczesne oprawy sprawiają też, że nawet praktyczne wnętrza wyglądają stylowo. Tak także dzieje się z przedpokojami, które powoli stają się eleganckimi przedsionkami domowej przytulności i charakteru.

[avg] ([per]) [total] vote[s]