Moskitiera do dodatkowe wyposażenie, które bardzo często montowane jest na różnego rodzaju okna (dachowe, balkonowe, tarasowe itp.) oraz drzwi wejściowe i przesuwne (czasem drzwi wewnętrzne). Warto podkreślić, że tego typu akcesoria do okien, podobnie jak żaluzje czy rolety, są idealnym rozwiązaniem na wiosnę i lato, gdyż chronią przed dostaniem się do wnętrza uporczywych owadów. Dowiedz się więcej o rodzajach moskitier oraz ich funkcjach.

Moskitiera – jakie pełni funkcje?

Wiosną i latem, gdy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, bardzo często rozpoczynamy również walkę z wszędobylskimi owadami. Aby spędzić przyjemny wieczór w domu z otwartym oknem, montujemy na balkonach lub tarasach lampy owadobójcze bądź korzystamy ze specjalistycznych preparatów do wtyczek. Są to jednak sposoby, które działają krótko, a akcesoria należy często wymieniać i sprawdzać, czy jeszcze działają. Dlatego też popularnym rozwiązaniem jest moskitiera, dzięki której przestrzeń będzie wolna od irytujących i gryzących owadów. Montując moskitiery w oknach lub drzwiach nie trzeba się martwić, że dziecko ugryzie coś podczas snu lub goście spędzą mało przyjemny wieczór w waszym domu.

Takie zabezpieczenie jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, które dzięki solidnemu wykonaniu jest trwałe i można z niego korzystać przez lata. Warto podkreślić, że moskitiera, która wykonana jest z odpowiedniego rodzaju siatki stanowi również świetną ochronę przed pyłkami trwa, drzew i kwiatów. Tym samym jest to także dobra ochrona przed alergenami. Z kolei moskitiera montowana w drzwi wejściowe i przesuwne (czasem drzwi wewnętrzne) jest realną przeszkodą uniemożliwiającą dostanie się do wnętrza dla mniejszych zwierząt np. gryzoni. Tym samym warto montować moskitiery, gdyż zapewniają komfort użytkowania pomieszczeń, szczególnie tych, w których oczekuje się największego spokoju (sypialnia, pokój dziecka itd.).

Jaka moskitiera sprawdzi się najlepiej? – rodzaje moskitier

Montując różnego rodzaju akcesoria do okien i drzwi (rolety, żaluzje itp.) warto podkreślić, że do najpopularniejszych moskitier zalicza się: moskitiery ramkowe oraz moskitiery przesuwne. Najczęściej wykonywane są z aluminium, na które naciągnięta jest siatka. Producenci tacy jak np. Oknajachimczak.com z Sosnowca wykonują je na wymiar, dlatego są idealnie dopasowane do konkretnego okna czy drzwi. Ponadto, montaż moskitier jest prosty i szybki, gdyż np. przy moskitierze ramkowej wymaga tylko włożenia jej w ramę okna i przytwierdzenia uchwytami, które później łatwo zdjąć i w razie potrzeby powtórnie założyć.  Z kolei moskitiera przesuwna, której montaż odbywa się równie szybko, z racji tego, że porusza się po prowadnicach (górnej i dolnej, jedno lub dwutorowej), montowana jest zwykle na stałe. Moskitiery przesuwne umieszcza się najczęściej w oknach balkonowych lub tarasowych oraz w drzwiach wejściowych i przesuwnych.